Tarih

İstanbul Haritaları

İSTANBUL
HARİTALARI

“Bütün kentler ölümlüdür
ama sanıyorum Konstantinopolis,
insanlar varoldukça yaşayacaktır.”
Petrus Gyllius


İstanbul’un 500 senesini kağıda dökmüş birbirinden etkileyici 100 haritayı bir araya getiren Ayşe Yetişkin Kubilay’ın etkileyici eseri “İstanbul Haritaları 1422-1922” kitabından derlenmiştir.

Braun&Hogenberg – 1522

Alt tarafında, at üstünde giden padişah figürü ile peykleri ve solakları vardır. İki tarafında da haritanın çizildiği döneme kadar tahta geçmiş olan Osmanlı Padişahları’nın portreleri vardır.

Homann

Kartuşunda, savaş aletleriyle bir Alman askeri ve karşısında yine savaş aletleriyle Osmanlı ordusunda görev yapan “Deli Akıncı” figürü vardır.

Andelfinger – 1735

Altında Sarayburnu’ndan Eyüp’e kadar uzanan bir Haliç panoramasıyla tasarlanmıştır. Sağda ise Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlar’daki durumunu durumunu gösteren küçük bir Balkan yarımadası haritası vardır. Ortaya yerleştirilmiş tuğlu padişah kavuğunun üzerinde “Temeşvar, Petervaradin, Belgrad” yazar. Bu da 1716 yılında Osmanlı-Avusturya arasında yapılmış Petervaradin Savaşı’na işaret eder. Osmanlı bu savaşta yenilmiştir.

Grelot – 1680

Normalde bir haritada kuzey yönü yukarıda yer alır. Bu haritada ise kuzey sağ tarafa döndürülerek batıya alınmıştır. Kent Asya topraklarından bakılarak betimlenmiştir.

Buondelmonte – 1422

Literatürde bilinen en eski İstanbul haritasıdır.

Necip Bey

16. yüzyılda İstanbul’a Roma ve Bizans yapıtlarını incelemek için gelmiş araştırmacı Petrus Gyllius, İstanbul’u kanatları açılmış bir kartal başına benzetir. Sarayburnu kartalın gagası, yana açılan kanatları ise Suriçi ve Pera’dır.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU