Featured, Mimari, Tarih

İshak Paşa Sarayı

İSHAK PAŞA SARAYI
Bulutların Üzerinde Bir Saray
İnşası 99 yıl süren İshak Paşa Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Topkapı Sarayı’ndan sonra Lale Devri’nde yapılmış son büyük ve en ünlü sarayı diye bilinir ama aslında saraydan öte bir külliyedir. Mimari açıdan padişahları kıskandıran saray; henüz yapım aşamasındayken başlayan türlü efsaneleriyle ünlü olduğu kadar, uğruna Ağrı Dağı Efsanesi adıyla besteler yapılan sevdaların şahidi olarak da bilinir.

Yakınında olmasına rağmen yüceliği ile meşhur Ağrı Dağı’nı görmeyen Saray, bir dağın yamacındaki sarp kayalık üzerine kurulmuş. Görünmemesinin sebebi bir efsaneye göre şöyle anlatılır: Paşa’nın kızı bir çobana aşık olmuş. Sabahtan akşama kadar yemeden içmeden, Ağrı Dağı’nın eteklerinde koyunlarını otlatan çobana bakar dururmuş. Duruma sinirlenen Paşa, “Bana öyle bir saray yapın ki hiçbir yerinden dağ görünmesin!” demiş. Ustalar, bu emir üzerine dağın görünmediği tek yeri bulup sarayı inşa etmişler.

Doğu Bayazıt’da bulunan İshak Paşa Sarayı, hem mimari hem de sanat tarihi açısından oldukça değerli. Selçuklu, Osmanlı ve Fars medeniyetlerinin etkileriyle mükemmel taş işçiliği, oymacılığı ve duvar süslemeleriyle şekillenen sarayın yapımı; 1685 yılında Çolak Abdi Paşa tarafından başlatılsa da 1784 yılında oğlu İshak Paşa ve torunu Mehmet Paşa zamanında tamamlanır.

Kartal yuvasını andıran saray; “U” şeklinde iç içe iki avlu çevresinde toplanmış onlarca oda, cami, türbe, aşevi, hamam ve zindanları ile dikkat çekerken divan ve harem salonları ile selamlık, merasim ve eğlence salonlarına da sahiptir. Görkeminin bir başka nişanesi olan altın kaplama kapıları, Ruslar tarafından 1917 Rus ihtilalinde Moskova’ya götürülmüş. Dünyada kalorifer tesisatı kurulan ilk saray olması ise en önemli özelliklerinden biri. Saray; uzaklardan daha ilk görüldüğü an, şehre hükmettiği yılları tüm ıssız ve sert haşmetiyle hissettirerek ziyaretçilerini tarihinin etkisiyle sarıyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU