ICC – İstanbul Kongre Merkezi

[SlideDeck2 id=3932 iframe=”1″]

ICC – İSTANBUL
KONGRE MERKEZİ

İstanbul Kongre Merkezi Genel Müdürü Pervin Zeydanlı Yalazan ile fuarcılık sektörü hakkında konuştuk.

İstanbul, turizm açısından her daim cazip bir yer oldu ve her geçen yıl daha fazla ziyaretçi alıyor. Peki M.I.C.E (Meeting, Incentive, Congress, Events – Toplanti, Motivasyon, Kongre, Etkinlik) destinasyonu olarak İstanbul, son yıllarda nasıl bir aşama kaydetti?

Dünya turizm gelirinin % 30’u M. I. C.E etkinliklerinden elde ediliyor. ICCA verilerine göre M.I.C.E turizm etkinliklerinin ekonomik getirisi ve kazanımları, diğer turizm etkinliklerine göre oldukça yüksektir. Ülkemizde hızla devam eden yeni gelişmeler, M.I.C.E sektöründe İstanbul’un önemini arttırmıştır. THY’nin İstanbul’a dünyanın her tarafından uçuşlar başlatması; HABITAT, Dünya Su Forumu, IMF Yıllık Kongresi, EBRD ve FDI Kongreleri gibi önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmış kongre merkezlerinin ve otellerin inşa edilmesi; İstanbul’u çok önemli bir destinasyon haline getirmiştir.

İstanbul Kongre Merkezi gerek konumu gerekse Türkiye’nin en büyük kongre salonu oluşu ile ön plana çıkıyor. ICC’nin (Istanbul Congress Center) İstanbul’un bir M.I.C.E destinasyonu olarak ilerleme kaydetmesindeki katkısı büyük… ICC’yi diğerlerinden ayıran nedir?

İstanbul Kongre Merkezi; dünya standartlarında teknolojik altyapısı, deneyimli kadrosu ve misafirlerine sunduğu benzersiz hizmet kalitesi ile uluslararası kongre ve organizasyon merkezidir. İstanbul Kongre Merkezi gerek ulaşım kolaylığı gerekse İstiklal Caddesi ve Nişantaşı gibi İstanbul’un en önemli merkezlerine ve tarihi yarımadaya olan yakınlığıyla birlikte 120.000 m2’lik alan üzerine kurulu bir kongre ve etkinlik mekanıdır. Merkezimiz; değişen ölçülerde toplantı salonları ve workshop alanları, 3555 kişi kapasiteli İstanbul’un en büyük oditoryumu ve 15.000 m2’lik fuar alanıyla misafirlerine çok farklı hizmet seçenekleri sunmaktadır. Bizi bu denli başarılı kılan temel faktör ise alanında uzman, deneyimli kadromuzla tam bir ekip ruhu içerisinde çalışıyor olmamızdır.

ICC daha çok ne tarz organizasyonları hedefliyor ve hedef kitlesine nasıl ulaşıyor?

İstanbul Kongre Merkezi; ulusal ve uluslararası kongreler, konferanslar, sempozyumlar, şirket toplantıları, fuarlar, sergiler, konserler, müzikaller, tiyatro ve film galaları gibi her türlü sosyal, kültürel ve profesyonel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.
İstanbul Kongre Merkezi olarak yurt içi ve yurt dışında katıldığımız fuarların yanı sıra pazarlama departmanımızın yaptığı çalışmalarla, basılı ve görsel yayın organlarıyla birlikte dijital medya kanallarını aktif bir biçimde kullanarak marka değerimizi her geçen gün arttırıyoruz.

Türkiye’nin MICE sektöründe uluslararası anlamda daha iyi yerlere gelmesi için ne gibi adımlar atılmalı?

Uluslararası anlamda ülkemizin M.I.C.E sektöründe pazarlanması ve sektörel faaliyetlerin gelişimini koordine etmesi, devletimizin bu sektöre destek vermesi önem taşımaktadır. Birincil pazarlama stratejimiz, kaliteli ve ses getiren organizasyonlara ev sahipliği yapmak ve ulaşılması hedeflenen kitleye bu etkinliklerin duyurusunu en etkin biçimde iletmektir. Resmi web sitelerimizi sürekli güncelleyerek, Türkiye’de etkinlik organize etmeyi planlayan veya planlayacak olan uluslararası tüm takipçilere detaylı bir bilgi edinme platformu sağlamalıyız.

ICCA verilerine göre İstanbul, 2000’li yıllarda 40. sırada yer alırken, 10 yıl gibi kısa bir sürede 7.liğe kadar yükselmiştir. Amacımız bu ivmeyi koruyarak daha üst sıralara çıkmaktır. Ayrıca Türkiye’nin bugün kongre turizminden dünya pazarlarından aldığı pay, büyük boyutlarda olmamasına karşın özellikle İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara gibi şehirleri ile ülkemiz; dünya kongre pazarında isminden bahsedilen ülkeler arasında yer almaya başlamıştır. Öncelikle bu şehirler ele alınarak yatırımcılara yön gösterici kongre, fuar vb. etkinlikleri teşvik edici politikalar geliştirilmeli; kongre merkezi olarak planlanan bölgelerin nitelikli turizm tesislerine ve uluslararası havaalanına sahip olması sağlanmalıdır.

Latest articles

Pictures at an Exhibition

By Steinway & Sons One of the most anticipated Steinway pianos in history, “Pictures at an Exhibition” was conceived and hand painted by world-renowned visual...

London Festival of Architecture

A fun filled, stimulating city gathering. The annual London Festival of Architecture takes place in June, and features exhibitions and installations, talks and debates, open...

Palácio de Fronteira

One of Lisbon’s great palaces lies in a calm area away from the centre of the city. The Palácio de Fronteira, in the Benfica...

Limited Edition Time Fast D8 Clock

By L’Epée 1839  L’Epée 1839 has unveiled the Time Fast D8, a modern mechanical clock with an 8-day power reserve that takes its design cues...

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram