Etkinlikler, Featured, Tarih

Holi

HOLI
 

Bahara Rengarenk Bir Merhaba
Hindistan; kültürüyle, insanıyla ve yemekleriyle dünyanın en esrarengiz, en heyecanlı ve en sıcak diyarlarından biri. Bu renkli ülkenin baharı karşılama seremonisi de kendisinden bekleneceği üzere son derece coşkulu ve renkli. Holi, Hintliler’in bir çok farklı anlam yükleyerek kutladıkları keyifli bir festival ve iki gün süren kutlamalar boyunca sokaklar ve insanlar adeta bir renk cümbüşü içerisinde bahara kucak açıyor.

Her yıl Hindu takviminden Phalguna ayının son dolunayında kutlanan Holi’nin tarihi, miladi takvimde sabit değil. Festival, ismini Hindu mitolojisinden; kötülükler kralı Hiranyakaşipu’nun kendi gibi kötü kalpli kız kardeşi Holika’dan alıyor. Efsaneye göre Hiranyakaşipu kendini tanrı ilan eder; fakat Vişnu’ya tapan oğlu Prahlada buna karşı çıkar. Çaresiz kalan Hiranyakaşipu, kız kardeşinden yardım ister. Holika, babasına karşı çıkan Prahlada’yı kandırıp ateşin üzerine oturtmaya karar verir. Halası Holika, boynundaki şal sayesinde yanmayacaktır, Prahlada ise kül olacaktır. Fakat ateşin şiddetli girdabı, Holika’nın şalını boynundan alır ve Prahlada’nın üzerine atar, Holika oracıkta yanar ve Prahlada kurtulur. İyiliğin zaferini temsil eden bu olay, yüzyıllarca kutlanmaya devam eder.

Hindistan halkı, her sene Holi’den bir gece önce her sokak başında ateşler yakarak kötü ruhları uzaklaştırdığını düşünüyor. Gecenin sonunda herkes, evine bir avuç kül ile dönüyor ve bir sonraki Holi’ye kadar bu külü muhafaza ederek kötülüklerden korunduğunu düşünüyor.

Bu seremoniyi takip eden gün, milyonlarca Hintli; sabahın erken saatlerinde sokaklara dökülüyor. “Holi Hai” (Holi geldi) diye bağıran halk; arkadaşlarını, tanıdıklarını, yabancıları kısaca önüne çıkan herkesi rengarenk boyuyor. Bu boyama ritüeli ise Hint mitolojisinden başka bir efsaneye dayanıyor. Hikayeye göre koyu mavi bir teni olan Krişna, açık tenli Radha’yı kıskanır. Bir gün annesi Yaşoda’nın yanına giderek ağlayan Krishna, durumdan şikayet eder. Ağlayan Krişna’yı avutmak isteyen annesi, gidip Radha’nın yüzünü istediği renge boyamasını söyler. Krişna, annesinin dediğini yapar ve çok sevdiği Radha’nın yüzünü rengarenk boyar. Krişna’nın bu muzipliği zamanla o kadar popüler olur ki önce gelenek olarak kabul edilir, sonra ise bu gelenek muhteşem bir festivale dönüşür.

Bu mitolojik efsane, yüzyıllardır her sene Hindistan’ın bütün şehirlerinde ırk ve din ayrımı yapılmaksızın kutlanıyor. Krişna ve Radha ile ilişkilendirilen Mathura, Vrindavan, Barsana and Nandgaon şehirlerinde ise Holi, daha büyük çaplı kutlanıyor. Son yıllarda Hindistan sınırlarını aşan kutlamalar; Güney Asya, Avrupa ve Güney Amerika’ya yayılmış durumda. Dünyanın bir çok yerinde insanlar; baharı aşk, coşku ve renk cümbüşü ile karşılamak için bir araya gelerek eğleniyor.

Holi; dindar olan veya olmayan, mitolojiye inanan veya inanmayan herkes tarafından kutlanan ve tüm endişelerden, düşmanlıklardan arınma vesilesi olarak görülen bir bayram. Sevdiklerini, arkadaşlarını, akrabalarını hatta yabancıları renkli boyalara bulayan ve ıslatan Hintliler, her sene bu günü heyecanla bekliyor ve baharı büyük bir coşku ile karşılıyor: “Holi Hai!”

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU