Mimari, Seyahat, Yaşam

Hawa Mahal

HAWA MAHAL

Etkileyici ve tarihi bir dokuya sahip Jaipur şehrinde yer alan Hawa Mahal, kentin harikulade bir simgesi aynı zamanda. Dış yüzeyini oluşturan, pembe kumtaşından ince ince işlenmiş arı kovanını andıran oymaları ve eşsiz kafes işi görünümüyle sarayın neden mimari meraklılarıyla dolup taştığını anlamak zor değil.

Hükümdar Maharaja Sawaj Pratap Singh tarafından 1799 yılında, kraliyet ailesine mensup kadınların geçit törenlerini ve sokak festivallerini dışarıdan görünmeden izleyebilmeleri için inşa edilen Hawa Mahal aynı zamanda “Rüzgarlar Sarayı” olarak da bilinmekte. Binanın 953 penceresini çevreleyen kafes, serin havanın geçişine izin vererek sıcak yaz aylarında bina içini havalandıran bir klima görevi de görmekte. Ziyaretçiler, yapının bir cephesinden Jantar Mantar ve Şehir Sarayı’nın baş döndürücü manzarasının keyfini çıkarabilirken diğer cepheden Siredeori Pazarı’nı görebiliyor.

Yontulmuş taş paravanlar, tavan pencereleri ve etkileyici kemerlerden oluşan çatılar, sarayın öne çıkan özellikleri arasında. Bu beş katlı gösterişli yapı ayrıca detaylı modelleriyle ünlü pervazlara da sahip.

Bu ünlü yapının mimarı Lal Chand Ustad’ın inşaatın ana hatlarında kırmızı ve pembe renkli kumtaşlarını kullanmasının sebebi ise sarayın, şehrin diğer önemli yapılarıyla uyumlu olmasını istemesine dayanıyor. Hawa Mahal’in rengi, Jaipur’a verilen “Pembe Şehir” lakabına şahitlik ediyor dersek yanılmış olmayız. Görünümünün yanı sıra sarayın kültürel ve mimari mirası da Hindu Rajput ve İslami Mughal mimarilerinin sentezinin güçlü bir temsili. Rajput stili; kubbeli tepelerde, yivli sütunlarda, nilüfer ve çiçek desenlerinde kendini gösterirken İslami stil; taş döşemeli telkârilerde ve kemerlerde öne çıkmakta.

Eğer bu müthiş yapıyı görmek isterseniz ziyaretinizi cumartesi ile perşembe günleri arasında yapmanız size aynı zamanda binadaki küçük müzeyi de gezme imkanı sunacaktır. Müzede Hawa Mahal’in kraliyet havasına uygun minyatür resimler ve merasim zırhları gibi değerli eserler yer almakta.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU