Featured, Mimari

Grillmarkadurinn

GRILLMARKADURINN
Buz ve Ateş
Diyarında Yemek

Ünlü yazar J.R.R. Tolkien, İzlanda’yı o kadar çok severmiş ki Yüzüklerin Efendisi kitaplarında tasvir ettiği ve Orta Dünya adını verdiği hayali diyarı, İzlanda’dan ilham alarak tasarladığı söylenir. İzlandalılar dengesiz, soğuk ve yalçın adalarını dünyanın en modern ve kültür zengini ülkelerinden biri haline dönüştürmeyi başarmış. Bunu yaparken de vahşi hayat ve doğa ile arasındaki bağı asla koparmamış.

 

Eğer bilim adamlarının tespitleri doğruysa çok da iyi yapmışlar çünkü önümüzdeki birkaç milyon yıl içinde İzlanda’nın kara alanının Atlantik Okyanusu genişledikçe ve okyanus tabanını yüzeye doğru ittikçe büyümesi, bunun sonucunda da Avrupa ile Amerika arasına sıkışmış bir kıta haline gelmesi bekleniyor.

Dumanı tüten açık hava kaplıcalarından yerden ısıtmalı kaldırımlarına kadar İzlanda, çok ilgi çekici bir yer. Hava, yaz aylarında bile çok soğuk ama endişeye gerek yok; hemen herkesin çok iyi bildiği ama adını telaffuz edemediği meşhur “Eyjafjallajökull” ve diğer 129 yanardağ sayesinde her yerden fışkıran kaynar sular, sizi bu Nordik ada ülkesinde yeterince sıcak tutuyor.

Ülkenin başkenti Rykjavik’de eski bir sinema binasının külleri üzerine Art Nouveau tarzında inşa edilen Grillmarkadurinn, İzlanda’nın el değmemiş doğasından ortaya çıkan yemek deneyiminin kalbini sunuyor ve en iyi lezzeti tadacağınızı iddia ediyor! Menü, yaptığı işe sadık yerel çiftçilerin ürettiği doğal ürünlerin yardımıyla geleneksel ve modern mutfağı harikulade bir şekilde bir araya getiriyor.

Grillmarkadurinn, yerel çiftçilerle çalışmaya ve ürünleri doğrudan gidip çiftlikten almaya çok önem veriyor. Çiftçilerle kurduğu birebir iletişim sayesinde şefler, hangi ürünün hangi mevsimde çıkacağını çok iyi biliyor ve her ürünün geldiği yeri ön plana çıkaracak şekilde menüye koyuyorlar.

Ateş, köz, kömür ve tütsü gibi geleneksel teknikler kullanılarak pişirilen menü, İzlandacada “Tütsülü Koy” anlamına gelen şehrin adı Reykjavik’e de uyum sağlıyor. Sonuç olarak İzlanda tarihinin modern çağ ile bir araya geldiği heyecan verici ve harika bir tabak önünüze geliyor. Menüdeki yerel ürünler arasında kuzu, dana, alabalık, bıldırcın, bal ve İzlanda’ya özgü mayalı bir süt ürünü olan skyr var.

Şefler Hrefna Rósa Sætran ve Guðlaugur P. Frímannsson’un sahibi olduğu ve işlettiği Grillmarkadurinn’in felsefesi, mevcut olan en iyi malzemeleri alarak uzmanlık ve özenle hazırlamak. Yüksek kalite yerel ürünleri kullanmaktan gurur duyan Hrefna Rósa Sætran’ın yemeklerinde geleneksel İzlanda mutfağına modern bir dokunuş getirdiği söylenir.

Restoranın iç mekan dekorasyonu ise bir Viking’in evini anımsatıyor; hem misafirperver hem de buz ve ateşin zorlu diyarına karşı son derece dayanıklı. Dışarıda dondurucu bir soğuk ve fırtına olabilir ama sıcak ve rahat Grillmarkadurinn, kızgın ateşte pişirdiği leziz et veya balık yemeklerini size sunmaya her zaman hazır.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU