Mimari

Green Greenberg Green House

Geleceği yansıtan dış cephesi, modern iç tasarımı ve sürdürülebilir unsurlarıyla özel bir ev ve ofis…

Green Greenberg Green House; fotoğraf sanatçısı Jill Greenberg ve kocası Rob Green’in, ev ve ofis olarak kullanmak üzere daha fazla alana ihtiyaç duymasıyla tasarlanıyor. 1940’lı yıllardan kalma, tuğladan yapılmış eski çiftlik evlerinin modern ve aydınlık bir eve dönüşme süreci; çiftin, New Theme firmasının sahibi Beth Holden’la tanışmasıyla başlıyor ve yaklaşık 5 yıl sürüyor.

Bu iki katlı evin iç ve dış tasarımı;Greenberg ve Green’in ihtiyaçları doğrultusunda, mevcut sitenin durumu göz önünde bulundurularak geliştirilmiş. Aşağı eğilimli üçgen şeklindeki site;caddenin ötesinde, yapının güney tarafında bir yaylaya açılıyor ve Los Angeles havzasına panoramik bir manzara sunuyor. Yapının şekli, stratejik konumlardaki hakim rüzgarlara azami derecede maruz kalacak şekilde tasarlanmış; böylece, doğal havalandırma olanaklarından mümkün olduğunca faydalanılmaya çalışılmış. Binanın şekli, içinde bulunduğu mevkinin sıradışı tarzına uygun bir şekilde tasarlanırken şartlar, gün ışığını ve doğal hava akımını iyileştirmek üzere kullanılmış.

İlk olarak, alanı genişletmek ve daha kullanışlı hale getirmek için yapıya atölye ve salon içeren bir kanat eklenerek, önceden L şeklinde olan ev; ortasında küçük bir çimenlik alan ve havuz bulunan, U şeklinde 2 katlı bir yapıya dönüştürülmüş. Manzaradan olabildiğince faydalanmak ve doğal havalandırma olanaklarını geliştirmek amacıyla, yapının güney tarafı oldukça büyük bir avluya açılıyor. Açık avluda; binanın iki katının da tamamen dışarıya açılmasını sağlayan, çift katlı camdan oluşan Fletwood sürgüler kullanılmış. Doğal havalandırmaya destek olarak, avlunun ortasına bir havuz yerleştirilmiş.

Evde pasif soğutma sistemi yer alıyor. Merdivenin üzerindeki iki tavan penceresi, pasif soğutmaya yardımcı unsurlar olarak kullanılmış. İkinci kat, bir çok tavan penceresiyle aydınlatılmış. Holden, “Pencereler, ışığı ve gölgeyi hissetmenizi sağlayarak güzel anlar yaşatıyor.” diyor.
Yerdeki kayıp alanı tolere etmek amacıyla çatı, alternatif bir arka bahçeye dönüştürülmüş. Bahçede birçok yenilebilir bitki yetiştiriliyor. Çatı bahçenin üzerine yerleştirilen fotovoltaik gölgelik, aynı zamanda tüm ev için elektrik üretiyor.

Proje; gri su sistemi, mahalli sıcak su, radyant ısı, ikinci katta warmboard yerden ısıtma, tam otomatik crestron sistemi gibi bir çok sürdürülebilir özellik barındırıyor. “Bu proje, çığır açan bir proje oldu.” diyor L.A. İmar İskan Müdürlüğü için yeşil projeler sürdüren Krista Kline, “Proje; şehir, yeşil imar kanununa kavuşmadan önce başlatılmış. Bu projeye bakarak, çabalarımızı hangi tarafa yönlendirmemiz gerektiğini gördük.”
LEED Gümüş sertifikasına sahip Green Greenberg Green House, LEED for Homes pilot programının da bir parçası. Yenilikçi tasarım anlayışının daha verimli ve sağlıklı konutlar oluşturulmasına sebep olan enerji stratejileriyle birleştiği noktada, Green Greenberg Green House, önemli bir model teşkil ediyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU