Featured, Seyahat

Gürcistan

GÜRCİSTAN

Avrupa ve Asya Arasında Saklı Güzellik

Harika dağ manzaraları, geniş yeşil vadileri ve eski kiliseleriyle Gürcistan, “Neden buraya daha önce gelmedim?” dedirtecek bir ülke. El değmemiş doğal güzellikleriyle Rusya ve Türkiye arasında yer alan Gürcistan; kayakçılar, rafting sporcuları, bisikletçiler ve yürüyüşçülerden at binicilerine kadar her tür seyahatçinin ilgisini çekecek harika bir ortam sunuyor.

 

Bu güzel ülkeyi ziyaret etmenin en güzel yanları, yolculuğun heyecanı ve keşfetmenin getirdiği mutluluk. Burada yapılacak o kadar çok şey var ki… İsterseniz at sırtında doğayı keşfe çıkın isterseniz şifalı sularında sağlık kazanıp dinçleşin; burası coşkulu seyahatçilerin mutlaka uğraması gereken bir destinasyon. Tablo gibi güzel köy ve kasabaları ülkenin kırsal kesimini süslerken Tiflis, Batum ve Borjomi gibi modern şehirleri ise hem tanıdık hem de güzel detaylar sunuyor.

Tiflis, ülkeyi keşfe çıkmak için güzel bir başlangıç noktası. Tıpkı diğer Avrupa ve Asya başkentleri gibi modern ve geleneksel mimarisi, hareketli sanat ve kültür ortamları, sizi kendisine çeken kafe ve restoranlarıyla ziyaretçisine çarpıcı bir sahne sunuyor. Şehir merkezi daha çağdaş bir hava verse de çevresindeki mahalleler, dar sokakları, küçük dükkanları ve balkonlu renkli evleriyle hala eski bir Avrupa kasabasının ruhunu taşıyor. Sokakların en kalabalık noktalarında karşı konulamaz tazelik ve güzellikte sebze, meyve ve hatta peynirler satan kaldırım üstü tezgahlarına da rastlayabilirsiniz.

Füniküler Kompleksi, turistler için Tiflis’in en önemli ziyaret noktalarından biri. Şehre yukarıdan bakan bu yerde, en şık restoranları bulacaksınız. Ve en önemlisi buraya ulaşmak için yapacağınız yolculuğun kendisi başlı başına bir aktivite. Yepyeni füniküler trenle Chonkadze Caddesi’nden yola çıkarak güzel bir yolculuğun sonunda Tiflis’in göz kamaştıran panoramik manzarası ve davetkar ışıkları eşliğinde harika bir akşam yemeği sizi bekliyor olacak. Burası şehre kıyasla birkaç derece daha soğuk olduğu için sıcak yaz aylarında serinlemek için de güzel bir kaçış noktası. Tiflis’in sembolik yapılarından bir diğeri aslında oldukça yeni. Gabriadze kukla tiyatrosunun yanına inşa edilen eğri büğrü saat kulesi, sanki resimli bir masal kitabının sayfalarından fırlamış gibi duruyor. Kukla oynatıcısı Rezo Gabriadze tarafından tiyatrosunun renovasyonu sırasında birkaç yıl önce inşa ettirilen saat kulesi, nasılsa hem yanındaki tiyatronun hem de eski şehrin ruhunu yansıtıyor. Her saat başında bir melek figürü üst kısımdaki bir kapıdan fırlıyor ve dışarıdan görülen çan, bir çekiç yardımıyla çınlıyor. Bunun gibi pek çok şaşırtıcı manzaralarıyla hem modern hem de eski Tiflis, sizde benzersiz hatıralar bırakacak. Tabii ki eğlenceli ve ilginç bir şehre gitmek çok güzel bir deneyim ancak bazı seyahatçiler doğayla bir olmayı ve daha hareketli bir tatili tercih edebilir. Böylesi adrenalin bağımlıları için Gürcistan, biçilmiş kaftan. Çünkü nereye giderseniz gidin bu ülkenin doğası adrenalin ihtiyacınızı karşılıksız bırakmayacak.

Eski köyleri, antik katedralleri ve benzersiz yeşil manzaralarıyla Gürcistan; doğal, sanatsal ve mimari açıdan harika bir mirasa sahip. Bütün ülke; çağdaş binaları, düşük suç oranı, geleceğinin büyük bir parçası olacağa benzeyen turistleri için yepyeni tesisleriyle 21. yüzyıla hızla yetişiyor. Bu yeni tesislerden biri de Rixos Borjomi. Şifalı suları ve Alplerin eteklerindeki doğal güzelliği sayesinde çarların zamanından beri popüler olan Borjomi ve çevresi, Gürcistan’ın en iyi dinlenme bölgesi olarak biliniyor.
Nefes kesen güzellikteki Kharagauli Milli Parkı’nın yanında olmasının avantajlarını kullanan Rixos Borjomi, konuklarına hem dış hem iç mekanlar için birbirinden farklı aktiviteler sunuyor. Binicilik, ATV turları, bisiklet sürüşü, okçuluk, hedef vurma, rafting ve voleybol gibi açık hava spor ve oyunlarından masa tenisi ve bilardo gibi daha sakin oyunlara kadar aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Otel aynı zamanda profesyonel doktorların her konuğa özenle yardımcı olduğu sağlık merkeziyle de meşhur. Lüks otel, Borjomi mineral sularının iyileştirici etkisini, mümkün olabilecek en dinlendirici ve güvenilir ortamda konuklarına sunuyor. Bütün tedaviler sadece doktor önerisinden sonra uygulanıyor. Bölgede yapılan arkeolojik kazılar, binlerce yıl öncesinde bile insanların bu mineral sulardan faydalandığını gösteren antik taş banyo kalıntılarını ortaya çıkardı.

Borjomi’nin sadece doğa ve sağlıktan ibaret olduğunu düşünmeyin. Firuze adındaki Mavi Saray’ı, Mineral Su Parkı, 14. yüzyıldan kalma ve Borjomi’nin derebeyliklerine ait Gogia Kalesi, 16. yüzyılda yapılan ve Osmanlıların bölgeyi fethinden sonra yönetim merkezi olarak hizmet veren Peter Kalesi, meşhur Romanov’ların Kalesi, pek çok tarihi ve güzel manastırlarıyla Borjomi; tarihi ve kültürel açıdan da sayısız seçenek sunuyor.

İyileştirici havası ve sularının yanı sıra sıcakkanlı insanları, güzel şehirleri, engebeli ve dumanlı dağlarla şekillenmiş çarpıcı kırsal kesimi, gürüldeyen nehirleri ve yeşil vadileriyle Gürcistan; gidip gördüğünüze asla pişman olmayacağınız bir ülke olarak hatıralarınızda kalacak.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU