Sanat & Sergiler

Fraktal Dünyaya Seyahat

FRAKTAL DÜNYAYA
SEYAHAT

Yeni nesil VR (Virtual Reality) sanatçılarından
Ozan Türkkan, bu kez fraktal imgelerden
kurduğu krallıkla karşımızda.

Sanatçı Ozan Türkkan, VR teknolojisini kullanarak gerçekleştirdiği yapıtlarında her defasında izleyeni astral seyahatlere çıkarmayı başarıyor. Uzun süredir geometri, fraktal geometri, doğanın algoritması ve bunun insan bilincine yansımaları üzerine araştırma yapan sanatçı, elde ettiği bulgulardan Substance isimli bir VR enstalasyon hazırlamış. Türkkan, Substance’yi immersive media yani çevreleyen medya olarak tanımlıyor. Dış dünya ile mekan arasındaki ilişkiyi soyutlayan Türkkan, izleyiciyi en tanıdık olan ama mevcut bilinçle deneyimleyemediği için o kadar uzak olan “öz”üne götürüyor ve kendi iç dünyasıyla tek başına yüzleşmeye sürüklüyor. Substance’yi incelerken içine girdiğiniz sonsuz ayrıntılı fraktal boyut, farklı algoritmalar ile jeneratif olarak oluşturuluyor. Sonsuz çeşitlilik kendini tekrar tekrar üretmiş oluyor.
Ozan Türkkan’ın bu çalışmaları, 31 Mayıs tarihine kadar REM Art Space’de düzenlenen “Hetretopya” sergisi kapsamında izlenebilir.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU