Sanat & Sergiler

Fırtına Fotoğrafçılığı

FIRTINA
FOTOĞRAFÇILIĞI
Okyanuslar ısındıkça, daha çok su buharlaşıyor. National Geographic’e göre geçtiğimiz 25 yıl içinde uydular su buharlaşmasında dört derecelik bir artış tespit ettiler. Daha fazla su buharlaştıkça, yoğun yağmur yağışlarının olma ihtimali de yükseliyor. Söz konusu fırtınalar olduğunda bilim adamları küresel ısınmanın nasıl bir etkiye sahip olacağından emin olamıyorlar. Teoride atmosferdeki ekstra su buharlaşması; kasırga ve tayfunlar gibi büyük fırtınalara boyut ve güç olarak büyümelerini neden olan bir canlılık katıyor.

Fotoğrafçı Mike Hollingshead, küçük bir çocukken yıllarca uzaktan seyrettiği bu gittikçe büyüyen ve artan fırtınaların peşinden koşmaya başladı. 2000 yılında “Extreme Instability” adını verdiği web sitesini başlattı ve kısa bir süre sonra işini bırakarak en sevdiği şey olan “fırtına takipçiliğine” başladı. Bir süre sonra hobisi, işi olmuştu. Fotoğrafları; National Geographic dergisinin kapağı da dâhil olmak üzere sayısız fotoğrafçılık dergisi ve web sitesinde yer aldı. 2008 yılında “Hortum Vadisi: Fırtına Takipçileri” adındaki ilk kitabını çıkaran Hollingshead’in çekimleri; başrolünde Jessica Chastain’in oynadığı 2011 yapımı Take Shelter filmi, Benedicth Cumberbatch’in oynadığı 2013 yapımı The Fifth Estate ve ünlü televizyon dizisi Dexter’in final bölümü gibi çeşitli sinema ve televizyonda eserlerinde de yer aldı.

Son zamanlarda ise nefes kesici güzellikteki fotoğraflarını hareketli resimlere dönüştürmeye başlayan Hollingshead, önümüzdeki günlerde bu hareket eden fotoğraflardan daha çok yapacağını söylüyor. Hollingshead, dışarıda fırtınaları kovalayan pek çok fotoğrafçıdan sadece biri.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU