Featured, Seyahat

Fethiye

FETHİYE
IŞIKLARIN ŞEHRİ

Mendos eteklerinin dibine yayılan Fethiye, şirin bir liman ilçesi. Eskiden “Işıkların Şehri” olarak bilinen Fethiye, vahşi Toros Dağları’nın erişilmez zirvelerinden akarak gelen medeniyetler selinin, Akdeniz’in köpüklü mavi sularıyla buluştuğu yer. Ne en süslü kelimeler ne de kalın bir kitabın sayfaları, böylesi bir güzelliği bütün ihtişamıyla eksiksiz bir şekilde anlatabilir. Bu harikalar diyarını sadece tanık olan gözleriniz takdir edebilir.

 

Sıcak ve güneşli bir bahar günü, sahildeki bir kafede Türk çayınızı veya Türk kahvenizi yudumlarken etekleri çam ağaçlarıyla, zirveleri beyaz karlarla kaplı dağlar, gözlerinizden bütün senenin yorgunluğunu alıp atacak. Tabii ki Akdeniz’in sunduğu mavinin 1001 tonunu seyretmekten sıkılırsanız…

Fethiye; kuru, uzun, sıcak yazlar ve kısa, ılık, yağmurlu kışlar sunuyor. Neredeyse bütün yıl boyunca yüzmenin mümkün olduğunu düşündüğümüzde burada sadece iki mevsimin olduğunu söyleyebiliriz: Bahar ve Yaz!

Tarih, kültür ve modernizmin ilgi çekici bir karışımı olan Fethiye, dalıştan yamaç paraşütüne kadar sunduğu sayısız aktivite sayesinde her ziyaretçisine harika bir tatilin garantisini veriyor. Bu güzel şehir, dünyanın en güzel kıyı dalış mekanlarından biri. Muhteşem su altı güzelliklerini görebilmek için deneyimli bir dalgıç olmanıza da gerek yok. Fethiye’deki dalış merkezlerinin eğitmenleri, bir yandan size dalgıçlığı öğretirken bir yandan da su altı rehberliği yapıyorlar.

Pek mümkün değil ama diyelim ki yelkenden su kayağına adrenalin pompalayan bütün su sporlarını denediniz ve kendinize yeni bir macera arıyorsunuz. Denizden biraz uzaklaşmaya ve kendinizi Indiana Jones filmlerindeymiş gibi hissetmeye ne dersiniz? Hiking yapmayı sevenlerdenseniz Fethiye’nin 500 kilometrelik meşhur Likya Yolu’nun başlangıç noktası olduğunu biliyorsunuzdur. Dünyanın en iyi uzun mesafe yürüyüş rotaları arasında ilk onda yer alan Likya yolu, Teke yarımadasını çevreleyen yoldaki levhaların yardımıyla sizi Antalya’ya kadar götürüyor. Bu yol, güzelliğini neredeyse 3000 metre yüksekliğindeki dağların gölgesinde dinlenen çam ve sedir ormanlarına, eski kasabalarına, göz kamaştıran kıyı şeridi manzarasına, antik Likya şehirlerinin harabelerine borçlu. Böylesi uzun bir yürüyüşe çıkmak istemiyorsanız bile ayaklarınızın götürdüğü noktaya kadar ilerlemenin keyfini de yaşayabilirsiniz.

Fethiye’nin deniz harici güzelliklerinden bir diğeri de “Hayalet Kasaba”sı. Kayaköy’ün güzel ama terk edilmiş taş evleri, Fethiye’nin arkasındaki dağlara tünemişcesine şehri seyrediyor. Dağın eteklerindeki antik binalar, sessizce keşfedilmeyi bekliyor. Buranın Louis de Bernières’e ilham olarak Kanatsız Kuşlar kitabını yazdıran yer olduğunu da hatırlatalım.

Hayalet kasabadan sonra Ölüdeniz’e gitmek şart. Tabii ki ismindeki “ürkütücü” çağrışımdan dolayı değil dünyanın en güzel harikalarından biri olduğu için… Göz kamaştıran turkuaz mavisi lagün, size her şeyi unutturabilecek güzellikte. Billur berraklığındaki suyun, içme suyu kadar temiz olduğunu düşünebilirsiniz; tabii tuzlu olduğunu hesaba katmazsak… Ölüdeniz, dalgalı ve sakin olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Sakin ve sığ olan ikinci bölüm, gerçek Ölüdeniz’dir. Fethiye’ye 12 kilometre uzaklıkta olan Ölüdeniz’de kano, sörf, su kayağı, paraşüt gibi bütün su sporlarını yapmak mümkün. Burası aynı zamanda yamaç paraşütü yapmak için de dünyadaki en ideal yerlerden biri.

Lüks resortlardan yat seyahatlerine, mavinin ve yeşilin her tonundan hem modern hem tarih dolu bir şehir hayatına kadar Fethiye, ziyaretçilerine doğal, antik ve eğlenceli bir tatil sunuyor!

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU