Gurme, Röportaj

Faik Ersin Kaya

FAİK ERSİN KAYA
RIXOS BOROVOE
LALEZAR RESTORAN ŞEFİ

Tatile çıkmanın en güzel yanlarından biri de yeni lezzetler ve yenilikçi mutfakları aramak olmuştur. Lüks bir ortamla en iyi lezzetleri bir araya getiren Lalezar Restoran’ın atmosferi ve menüsü, dünyanın dört bir yanındaki Rixos otellerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Türk ve Osmanlı mutfağının geleneksel yemeklerini birer sanat eserine dönüştüren Lalezar Restoran; ister Avrupa veya Asya’da ister BAE’de olsun, sunduğu lezzetlerle konuklarını İstanbul’a götürüyor. Diğer Rixos otelleri gibi Rixos Borovoe de Lalezar Restoran’da Türk ve Osmanlı mutfağının en özel lezzetlerini sunuyor. Lalezar’ın mutfağını gezerken Şef Faik Ersin Kaya’ya merak ettiklerimizi sorduk.

Başarılı bir şef olabilmek için sahip olunması gereken en önemli yetenek nedir?

Sofistike bir tat alma yeteneği ve yemeği hazırlamaya verilen emek arasındaki dengeyi kurabilmek.

Günlük çalışma rutininizin en zor ve en keyifli yanlarından bahseder misiniz?

Konuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak, görevlerimizin başında geliyor. Onlar sonuçtan memnun kaldığında biz de mutlu oluyoruz.

Mutfağınızı nasıl yönetiyorsunuz? Televizyon programlarında gördüğümüz gibi kaotik bir atmosfer mi?

Televizyon programları gerçeklikten çok uzak. Çok iyi bir ekibim var ve ekipteki herkes işinde çok başarılı. Dolayısıyla mutfağımız her zaman yoğun olsa da aynı zamanda sakindir.

Konuklarınızın en çok sevdiği yemek nedir? Yemeklerinize verdikleri tepkiye bakar mısınız?

Evet, konuklarımızın tepkilerine dikkat ediyoruz. Mermer et, kuzu eti ve taze sebzeler gibi lezzetli, taze ve yüksek kalite ürünleri seviyorlar.

Sizi ilk defa ziyaret eden konuklarınıza hangi yemekleri önerirsiniz?

Taze göl balığımızı önerebilirim.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU