Mimari, Seyahat

Tarihe Tanıklık Eden Ely House

ELY HOUSE
OF LONDON

Tarihe Tanıklık Eden Ely House
Dover Street üzerinde yer alan ve Londra’nın en eski evlerinden biri olan Ely House, 1772-1776 tarihleri arasında, Ely Piskoposu için inşa edilmiş. Uzun süre amacına hizmet ederek Piskopos Sarayı olarak görev yapan beş katlı klasik şehir evi, daha sonra pek çok kez el değiştirmiş.

Ely House, zamanında İngiltere Bankası’nın tasarımcısı ünlü mimar Robert Taylor tarafından yapılmış. Geniş giriş holünün sonunda yer alan büyük merdiven ve Roma etkisindeki dış cephe, orijinal yapıdan günümüze gelen detaylar arasında. Piskoposun tacının resmedildiği figürler, binanın dışında yer alan madalyonda ve zemin katta yer alan şömine üzerinde görülebiliyor. Binaya sonradan eklenen önemli detaylardan biri ise kapı önünde yer alan ve Alfred Stephen’in 1852 yılında British Museum için tasarladığı aslanlardan yola çıkarak üretilen dökme demir heykeller.

Ely House, 1909 yılında piskoposun ikamet ettiği mekan olmaktan çıkmış ve Albemarle Club, Oscar Wilde ile Queensberry Markisi’nin karıştığı bir skandaldan sıyrılmak için binaya taşınmış. Kulüp, evin içerisinde bir takım değişiklikler yapmış. İkinci Dünya Savaşı sırasında Ely House, Amerikan Kızıl Haçı için Devlet Kulübü olarak kullanılmış ve son yıllarında ise özel bir bankanın tesisi olarak işlev görmüş.

Dünyanın en eski antikacı bayilerinden biri olan Mallett, 2012 yılında Ely House’a taşındı ve binanın renkli, uzun tarihinde yeni bir sayfa açtı. Firma özellikle 18. yüzyıldan ve saltanat döneminden kalma en özel mobilya parçalarında ve resim, saat ve daha pek çok kaliteli sanat eserinde uzmanlığını sergiliyor. Firma,100 yıldan fazla bir süredir önemli antika parçalarını koleksiyonerlerin ve dünyanın seçkin müzelerinin beğenisine sunuyor. Mallett ile birlikte Ely House’un iç tasarımı, seçkin mobilyalarla ve sanat eserleriyle donatılarak en verimli şekilde sergileniyor ve bina, çeşitli sergilere ve etkinliklere sahne oluyor.

İki yıl önce binaya taşınan Mallett, geniş alanları geleneksel ve yenilikçi parçalar ile donattı. Firmanın 18. yüzyıla ait antikaları, evin orijinal ruhu ile bir bütünlük oluşturarak mekandaki yerlerini aldı. Şirket aynı zamanda güncel sanatçı ve zanaatkarları bir araya getiren organizasyonları ile Ely House’u 21. yüzyıla adapte etmeyi de başardı.

Ely House, derin iki odası ve arka kısımda konumlanan merdiveni ile Londra’nın Batı Yakası’nın geleneksel yapılaşmasının izlerini taşıyor. Binanın bugünkü düzeni orijinaline oldukça yakın. Mallett, ilk katta yer alan devasa çizim odasının ve üst katta yer alan bir dizi eski yatak odasının keyfini sürmeye devam ediyor. Piskoposun yemek odası ise bugün kırmızı duvarları ile bir davet odasına dönüşmüş.

Göz alıcı iç tasarım, eski eserin bir çok özelliğini koruyor ve antikacının geniş ürün yelpazesinin sergilenmesi için ideal bir ortam sağlıyor. Tarihin izlerini günümüze taşıyan Ely House, tüm ihtişamı ile Dover Street’teki yerini gururla koruyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU