Featured, Mücevher

Elizabet Taylor Pırlantası

ELIZABET
TAYLOR
PIRLANTASI

Dünyanın En Ünlü
Mücevherleri

Amerikan Film Enstitüsü’nün 50 Amerikan Ekran Efsanesi listesinde 7. sırada yer aldı. Sinema tarihinin bir film rolü için 1.000.000$ kazanan ilk aktristi oldu. Dünya çapında 1000’den fazla dergi kapağında yer aldı. Gözleri hala yılda 325.000 aramayla Google’da en fazla aratılan gözler.

 

Evet, Elizabeth Taylor’dan bahsediyoruz. Büyüleyici menekşe gözleriyle dönemin en güzel aktrislerinden biri olarak kabul edilen Taylor, mücevherlere olan düşkünlüğüyle de biliniyordu. Bir keresinde “Büyük kızlar, büyük elmaslar ister.” demişti. Onun ismiyle anılan, en sevdiği mücevheri Elizabeth Taylor Pırlantası, neredeyse her gün taktığı en ikonik pırlantadır.

Daha önce Krupp Pırlantası olarak bilinen; 33 karat, D rengi ve içi leke yönünden neredeyse kusursuz pırlanta, Elizabeth Taylor’a kocası Richard Burton tarafından hediye edilir.

Pırlanta önceki adını, önceki sahibi aktris Vera Krupp’tan alır. Almanya’nın sanayi devi ünlü Krupp ailesinden Alfried Krupp’un ikinci eşidir. Krupp ailesi, İkinci Dünya Savaşı sonuna kadar dünyanın başlıca çelik ve silah üreticilerinden biridir. 10 Nisan 1959 gecesi Vera Krupp ve kahyası çiftlikte yemek yerken üç adam kapıyı çalar ve giriş yolunu temizlemeyi teklif ederler. Sonra zorla içeri girip Vera’nın parmağından yüzüğü alırlar ve bir lamba kablosuyla onu ve kahyayı bağlarlar. Bir kamera, bir tabanca ve 700.000$ (şimdi 6.000.000$) civarında nakit parayı da alırlar.

Soygundan altı hafta sonra New Jersey’deki bir dedektif, bir tüccarın büyük bir elmas satmaya çalıştığını duyar. Tüccar hemen bulunur ve dedektifleri üç hırsıza götürür. Pırlanta, bir ceketin astarının içinde ele geçirilir. Yüzükten sökülen iki baget elmas da daha sonra St Louis’deki bir mücevher mağazasında bulunur. FBI’nin gayretli çalışmaları sayesinde Vera Krupp, en sevdiği yüzüğüne tekrar kavuşur.

Pırlanta, Vera Krupp’un ölümünden sonra 16 Mayıs 1968’de, Sotheby’s New York’ta açık artırmaya çıkarılır. O zamana kadar bir pırlanta yüzük için açık artırmada ödenen en yüksek fiyata, 305.000$’a Richard Burton tarafından satın alınır. Burton, yüzüğü otuz yıldan daha uzun bir süre her fırsatta takan ve kimliğiyle özdeşleştiren sevgili eşi Elizabeth Taylor’a verir.

Elizabeth Taylor, 2011 yılında hayata gözlerini yumdu ve yüzük, 16 Aralık 2011’de Christie’s müzayedesinde görücüye çıkarıldı. Güney Koreli bir alıcı tarafından renksiz bir elmas için karat başına ödenen en yüksek meblağ rekoru kırılarak 8.818.500$’a (265.697$/karat) satın alındı. Dönemin en ünlü çiftinin, Elizabet Taylor ve Richard Burton’un aşkını simgeleyen yüzük, bir rekor kırarak yeni sahibinin oldu.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU