Editörün Seçimi, Moda

Devasa Topuklar

DEVASA TOPUKLAR
Brooklyn Müzesi’nde
Devasa Topluklar: Yüksek Topuklu Ayakkabı Sanatı isimli sergi, 10 Eylül-15 Şubat tarihleri arasında moda dünyasının en ikonik parçalarından birine odaklanıyor. Sergi, topuklu ayakkabının mistik ve değişken serüvenini inceliyor ve barındırdığı 160 adet eski ve yeni ayakkabı vasıtasıyla topukluların moda, güç ve kimlik ile olan bağlarının üzerinde duruyor.

Sergi altı tematik bölümden oluşuyor: Yeniden doğuş ve yeni yorumlar; Doğuda yükseliş; Işıltı ve fetiş; Mimari; Metamorfoz ve Uzay yürüyüşü. Bölümler; mimariden ilham alan wedge ve platform topuk, keskin topuklu stiletto ve 17. yüzyıldan günümüze uzanan pek çok farklı model barındırıyor. Sergide aynı zamanda topuklulardan ilham alan ve bu sergi için Ghada Amer ve Reza Farkhondeh, Zach Gold, Steven Klein, Nick Knight, Marilyn Minter ve Rashaad Newsome gibi sanatçılar tarafından özel olarak hazırlanan altı kısa film yer alıyor.

Geleneksel yollarla üretilen kavramsal parçalar; topuklu ayakkabıların heykelsi, mimari ve sanatsal yönlerini keşfediyor. Görücüye çıkan eski parçalar arasında 17. yüzyılın ortalarında ipek, deri ve ahşaptan üretilmiş bir çift İtalyan “chopine”, 18. yüzyıldan Avrupa derisi ve metal barındıran takunyalar ve 19. yüzyıla ait pamuk ve ipek işlemeli Çinli Manchu platformları gibi nadide eserler bulunuyor. Serginin öne çıkan diğer parçalarından bazıları ise Marilyn Monroe’nun Ferragamo stilettoları (1959), Roger Vivier’in Dior için tasarladığı ipek, metal ve camdan üretilen arkası açık stilettolar (1960) ve Elsa Schiaparelli’nin Salvador Dali ile beraber tasarladığı yün “topuk şapkası” (1937–38). Sergideki güncel eserler arasında ise Christian Louboutin’in 2014 yaz koleksiyonundan “Printz” isimli ayakkabı, Zaha Hadid’in kromlanmış vinil, kauçuk, nappa derisi ve fiberglastan ürettiği “Nova” modeli (2013), İris Van Herpen’in 3D çıktı ile ürettiği “Beyond Wilderness” modeli (2013), Rem D. Koolhaas’ın 2012 yılında Lady Gaga için tasarladığı 20 cm’lik bir topuğa sahip olan siyah deri platform çizme ve son olarak Celine’in vizon kürkü ile kapladığı ayakkabıları yer alıyor.

Devasa Topluklar: Yüksek Topuklu Ayakkabı Sanatı, Brooklyn Müzesi sergi kuratörü Lisa Small tarafından organize ediliyor. Sergi; Manolo Blahnik, Chanel, Tom Ford, Zaha Hadid, Pierre Hardy, İris van Herpen, Nicholas Kırkwood, Christian Louboutin, Alexander McQueen, Prada, Winde Rienstra, Elsa Schiaparelli, Noritaka Tatehana ve Vivienne Westwood gibi köklü veya yeni pek çok tasarımcı ve moda evinden ödünç aldığı eserleri görücüye çıkarıyor. Program bunların yanı sıra Bata Ayakkabı Müzesi, Brooklyn Müzesi Kostüm Koleksiyonu, Metropolitan Museum of Art gibi geniş koleksiyonların da parçalarını barındırıyor.

Ayakkabı severlerin ve kostüm tarihi ile ilgilenen moda tutkunlarının ilgisini çekecek olan bu sergi, topuklu ayakkabının tarihine ışık tutarak geniş bir görsel şölene imza atıyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU