Oteller, RB, Röportaj

Derya Billur ile Rixos Sungate üzerine bir söyleşi

Rixos Sungate
General Manager

DERYA BILLUR

Güneşin kapısından girerek Beydağları’nın
eteğinde Akdeniz’in mavi ve
yeşiliyle kucaklaşan otel: SUNGATE
Derya Bey, uzun yıllardır turizm sektörü içindesiniz. Sektöre ne zaman, nasıl girdiniz ve Rixos Hotels ile yollarınız nasıl kesişti?

Hacettepe Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümü’nü bitirdikten sonra Antalya’ya, 1986 yılında geldim. 1986-1995 arası 10 yıl boyunca Uluslararası Iberotel zincirinin çeşitli otellerinde çalıştım. Muhasebe, housekeeping, önbüro, animasyon, satınalma, depo, mutfak, bar ve servis departmanlarında işletme yönetim stajı kapsamında bir çok pozisyonda yer aldım.
1996-2016 arası 20 yıl boyunca ise bir çok otelde Yiyecek İçecek Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerini ifa ettim. 2009 yılında Rixos Premium Belek tesisimizde Executive Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldım. Aynı yıl gerçekleşen Libya Catering operasyonlarının planlama ve lojistik ayağında yer aldım. Önceden 2006-2008 yılları arasında da yürüttüğüm Sungate Genel Müdürlük görevini Ekim 2015 tarihinden beri Rixos ailesi ile birlikte gururla sürdürmekteyim.
Rixos Hotels, ülkemizin tüm sektörler içinde dünyaya açılmış sayılı markalarından birisi. Rixos, turizmde çalışan profesyonellerin her zaman radarında olan bir marka; bölgemizde vizyonu ile bu kadar öne çıkan başka bir zincir yok. Bu nedenle teklif geldiğinde düşünmeden tekrar aileye katıldım.

Otel, pek çok tesisin yer aldığı turistik bir bölgede bulunuyor. Rixos Sungate’yi diğer otellerden farklı kılan nedir?

Rixos Sungate, sadece bölgemizde değil tüm dünya turizminde sayılı tesislerden birisi. Bulunduğu coğrafyanın sağladığı eşsiz manzarası, orman alanı içinde olan geniş bahçesindeki bitki çeşitliliği, geniş plajları, sayısız havuzları, su oyun parkı, çocuklar için inşa edilmiş Rixy Krallığı, ayrıcalıklı lüksü yaşamak isteyenler için villaları, a la carte restaurantları, barları, farklı oda alternatifleri, eğlence, müzik ve spor konseptinin yanında ülkemizde yapılan en büyük toplantı organizasyonlarına ev sahipliği yapan sayılı salonları ile her mevsim, bir çok misafire direkt hitap eden gerçek bir yaşam kompleksi. Bu müstesna yaşam kompleksini esas farklı kılan ise tesise ruh veren ve misafire hizmet aşkıyla kendini durmadan geliştiren çalışanlarımız olduğu kesindir.

Otel, oldukça geniş bir alana sahip ve yüksek misafir kapasitesi ile ön plana çıkıyor. Büyük bir tesisin operasyonel anlamda avantajları ve dezavantajları neler?

Yukarıda sıraladığım yaşam alanları, yiyecek içecek üniteleri ve konaklama tipleri ile bir çok misafirimizi büyüleyen bir tesis Sungate. Eğlenceye ve partiye gelenler, çocuklu aileler, iş toplantısına gelen ya da spor yapacak misafirler aynı anda tesis içinde kendi yaşam tarzlarına, beklentilerine uygun alan ve aktiviteleri bulabiliyor. Bu da ürünün farklı segmentlerde satışı için büyük bir avantaj.
Diğer taraftan arazinin büyüklüğü, outlet sayısının çokluğu, kurulu motor gücünün yüksek olması, bahçe alanlarının bakım ve sulama maliyetleri, havuz ve bina bakımları, sabit personel sayısının fazlalığı da bir o kadar maliyet oluşturmaktadır. Bu da misafir memnuniyetini etkilemeden giderlerin çok iyi yönetilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.

2016 yılı turizm açısından bir takım zorlukları beraberinde getirdi. Rixos Sungate’de bu olumsuzlukları aşmak adına ne gibi adımlar atıldı?

Rixos Sungate, hep birlikte yaşadığımız zorlu 2016 sezonunda kendi bölgesindeki lider otel konumunu korumak için yönetimi ve çalışanları ile misafir odaklı hizmet servis anlayışından ödün vermeden hizmete devam etti. Rixos Sungate; DNA’sına işleyen “Eğlence Spor Oteli” imajını eğlence ve spor aktivite programları, konserler, havuz partileri, after showlar ile süsleyerek eğlencenin adresi olmaya devam etti. Düzenlediği fitness wellness aktiviteleri ile sporu, sağlıklı ve kaliteli yaşamı hedefleyen kitleyi çekmeyi başardı. May Fest, Art Fest, Kid Fest, Diamond Chef, Amazing Pool Party ve yerli/yabancı onlarca sanatçının konserlerinden oluşan Stardays gibi maliyetli ama bir o kadar da beğeni toplayan aktiviteleri önceki yıllarda olduğu gibi devam ettirdi.

2016 yılında herşeye rağmen konseptini koruyan Rixos Sungate, bunun pozitif etkilerini 2017 yılında mutlaka yaşayacak. Son günlerde hızla düzelen Türk-Rus ilişkilerinin gelişeceği, 2016 yılında Rusya pazarının kapalı olması nedeni ile yöneldiğimiz diğer pazarlardaki konumlanmamızın ve ilişki ağımızın güçlendiği, bu pazarlardan da önümüzdeki yıllarda misafir akışının artarak devam edeceği göz önüne alındığında daha güçlü bir pazar segmentasyonu ile misafir portföyümüzü genişletmiş olacağız.

Rixos Sungate, sezonda olduğu gibi sezon dışında da tercih edilen adres olmayı başarıyor. Kış aylarında müşterileri ağırlamak adına ne gibi alternatifler sunuluyor?

Kasım-Nisan ayları arasında otelimizin birinci misafir grubu; toplantı, kongre, organizasyon gruplarıdır. Bölgedeki oda sayısı ve salon kapasitesi büyüklüğü itibari ile aynı anda 2.000 kişi ve üstü organizasyon alabilecek tesis sayısı bir elin parmakları kadardır. Bu noktada otelimiz; uzun yıllardır devam eden banka yıl sonu toplantıları, firma yeni yıl ürün lansmanları, tıp kongreleri gibi bir çok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bunların arttırılması ve çeşitlendirilmesi için de hiç durmadan yeni toplantı kongre seminer arayışlarımız, görüşmelerimiz devam etmektedir.

Ayrıca yıllardır bizi tercih eden firmaların beklentilerini de en iyi şekilde karşılayarak, başka bir tesis arayışına girmeden mutad toplantılarını tesisimizde gerçekleştirmeleri için ilişkileri hep sıcak tutuyor ve her yıl yeni sunumlarla onların beklentilerinin üstünde hizmet standartları sağlayarak konseptlerimizi geliştiriyoruz.

Yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da aldığımız MICE gruplarında 2016 yılındaki azalmanın 2017 yılı itibari ile tekrar artışa geçeçeceğini planlayarak hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bunun dışında kış döneminde tatil yapmak isteyen misafirlerimiz için de konaklama imkanları sunuyoruz. Özellikle Anjana SPA konseptimiz ile dinlenmeye gelen misafirlerimizin rahatlamalarını, ayrıca cilt ve vücut bakımlarını da en üst düzeyde sağlıyoruz. Hava şartları el verdiği sürece dış outletlerimizde verdiğimiz hizmetlerle misafirlerimizin Kemer’in muhteşem doğasında kış güneşinden maksimum yararlanmalarını sağlayacak aktiviteler düzenliyoruz. Christmas haftası, yeni yıl galası, yeni yılın ilk haftası hazırladığımız Starday programları, Sevgililer Günü, Nevruz Dönemi ve Paskalya Dönemi programları ile birlikte tekrar yüksek sezona geçiş sağlıyoruz.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU