Seyahat

Cinque Terre

CINQUE TERRE
Beş küçük cennet

İtalya’nın batısında La Spezia ve Cenova arasında yer alan ve birbirinden güzel, rengarenk minik evleriyle meşhur beş köyden oluşan gizli kalmamış küçük bir cennet. Gizli kalmamış çünkü çoktan keşfedilmiş, çokça beğenilmiş ve birçok ev zengin turistler tarafından satın alınmış bile. Unesco tarafından da dünya mirası listesinde yerini alan bölge, hergün sadece fotoğraf çekmek için bile gelen, profesyonel veya amatör, yüzlerce fotoğraf tutkununu ağırlıyor.

Cinque Terre İtalyanca’da, beş köy anlamına geliyor. İsmi ile müsemma bu beş köy; Monteresso, Vernezza, Manarola, Corniglia ve Riomaggiore. Aralarında en meşhur olanları ise Vernazza, Riomaggiore ve Manarola.

Cinque Terre’ye ulaşmanın en güzel yolu, uçakla Genova’ya, daha sonra da trenle 1,5 saat yolculukla ilk köy olan Monteresso’ya gitmek. Ordan yine köyler arası ulaşımınızı trenle yapabilirsiniz. Her 30 dakikada bir tren bulmak mümkün. Ulaşım için araba kiralama alternatifi de mevcut fakat köylerin arka yolları çok virajlı ve uzun. Köyler arası feribot seferleri de oluyor denk gelirseniz; çok keyifli ve bol manzaralı. Her köy size tek bir park yeri sunuyor ve oraya park etme şartı koyuyor. Ayrıca arabanın bir günlük park fiyatı neredeyse konaklama fiyatlarıyla aynı.

En çok manzara noktasına sahip olan köy kesinlikle Vernazza. Üstelik bunlardan ikisi olağanüstü güzellikte panoramik manzaralar. Birinde oturup güzel bir akşam yemeği eşliğinde Cinque Terre güneşini batırmalı, diğerinde ise outdoor kıyafetlerinizi giydikten sonra uçsuz bucaksız tepelerinde, üzüm bağlarında tracking yaparken gözden uzaklaşan köyün güzelliğini fotoğraflamalısınız. Köyün içerisinde dolaşmak da bir o kadar keyifli. Labirent gibi, çiçekli dar yollardan ve köy evlerinin kapılarından geçerken gördüklerinize hayran kalacaksınız.

Ne yenir ne içilir derseniz, beş köy için de cevap aynı olacaktır. Bu beş köy tam bir balıkçı köyü; hemen hemen bütün restorantlarda her çeşit deniz ürünü bulmak mümkün. Elbette İtalya’da olduğumuz için pizza ve makarna da bunlara dahil. Vernazza’nın sahil meydanında bir çok restorant mevcut hepsi de ağzına kadar turist dolu.

Diğer bir etkileyici köy olan Manarola’nın, dünyaya Cinque Terre’yi tanıtan köy olduğunu söyleyebiliriz. Küçük ve renkli bu şirin evler bir kartal yuvası gibi yüksek kayalıkların yamacına yerleşmiş manzarayı izliyor adeta. İşte tam da bu noktada, nerede kalınmalı sorusuna bu fotoğraf en güzel cevabı veriyor. Bu köylerin atmosferini yaşamak istiyorsanız fotoğraflardaki konumlardan birini seçip en güzel balkonlu ve çiçekle süslenmiş evi bulun derim. Bu evlerin bir kısmı apart otel olarak kullanılıyor. Zaten köylerde 5 yıldızlı otel mevcut değil. Aralarda tek tük 3 yıldızlı otel bulabilirsiniz, onlar da size bu evlerdeki keyfi vermeyecektir. Manarola’nın en favori restorantı Trattoria dal Billy. Harika terası, yöreye özgü makarna ve Deniz ürünleriyle bir harika. Marina Piccola ve Trattoria II Porticciolo da uğramanız gereken restorantlar arasında. Yazın giderseniz deniz kıyısına doğru inen merdivenlerde insanların denize girdiğini görebilirsiniz. Manarola’da aynı zamanda dalış da yapılmakta.

Riomaggiore’yi sonbahardan kalma, hafif fırtınalı bir gün doğumunda fotoğrafladım. Evlerin önüne araba gibi park edilmiş kayıkların oluşturduğu manzarayla sokaklar, romantik bir film sahnesini andırıyordu. Büyüleyici sokaklara sahip Riomaggiore, bu beş köy içinde en büyüğü. Kıyısı koca kayalardan oluşuyor; denize girerken dikkatli olmak gerek.

Yine renkli şirin evlerin bulunduğu Riomaggiore limanında da güneşin doğuşunu seyretmek ve fotoğraf çekmek büyük keyif. Diğer bir köy Corniglia, aralarında denize kıyısı olmayan tek köy. Denizsiz yapamam diyenlerdenseniz, Monterosso’yu mutlaka görmelisiniz. Hiçbir köyde olmayan güzellikte büyük bir plajı var. Riomaggiore’de yer alan bol çeşitli dükkanlardan Cinque Terre’yi hatırlatacak küçük hediyeliklerle dönmeyi unutmayın.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU