Mücevher, Yaşam

Cindy Chao

Cindy Chao

Cindy Chao, ailesinin köklü mimari ve heykel mirasını birleştirip nadir görülen renklere sahip değerli taşları zarifçe hazırlanmış noktalara yerleştirerek türünün tek örneği mücevherlerini oluşturuyor.

Bir mimarın torunu ve heykeltıraşın kızı olan Chao, olağanüstü ve canlı bir kreatif ortamda büyüdü. Oldukça başarılı bir mimar olan dedesi, Tayvan’da yüzlerce tapınağı tasarladı ve günümüzde bunların bazıları ulusal eserler olarak görülüyor. Onun yönlendirmesiyle Cindy, dünyayı üç boyutlu bir şekilde görmeyi, bu kutsal yapıları gezerken her bir açıyı, formu ve ifadeyi dikkate almayı öğrenerek mimari için şahsi bir tutku geliştirdi.

Bu merak yine babasının sadece elleri ile heykellerine şekil, yaşam ve duygu vermesini izlerken de tetiklendi. Aynı zamanda babasının ilk çırağı olan Cindy, heykeltıraşlık alanında pek çok teknik öğrenerek daha sonra bunları kendi eşsiz stilini geliştirmekte kullandı.

Bu deneyimler ise Tayvanlı dizayn dehasının kendi tasarım tutkusunu şekillendirmesine ve eserlerinin çarpıcı ve cesur olmasına yardımcı oldu. Babasının yol göstermesi ile yeteneğini geliştirdi ve mükemmeliyeti kovaladı. Keskin bir gözlem duyusu geliştirerek girift heykeltıraşlık tekniklerine hâkim oldu ve işlerini sürekli babasının onayı için detaylandırdı. Babası gibi Cindy de hislerini içine atıp onları eserlerine aktarıyor.

Cindy, sınırları yıkmak ve yüksek mücevheratı tekrar tanımlamak için kendi adını verdiği ‘CINDY CHAO The Art Jewel’ markasını 2004 yılında açtığı ilk showroom ile hayata geçirdi. Her mücevher parçasının minyatür bir sanat eseri olması gerektiğine inanıyor. Eserlerinde 18. yüzyıl zanaatkarlarının bir tekniğinden yararlanıp tasarımları mum yapıyor (cire perdu), ardından ise bu girift heykelleri kıymetli metal ve taşlara aktarıyor.

Müze ayarındaki Black Label Masterpieces ve White Label Collection adındaki iki koleksiyonu da duayenler tarafından çok rağbet görmekte. Mücevherleri, prestijli müzayedelerin en gözde parçaları olurken aynı zamanda Pekin Today Sanat Müzesi, Tokyo Mori Sanat Müzesi ve Masterpiece Londra’da sergilendi. İkonik kelebek şeklinde bir çalışması, Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi tarafından kabul edilen Cindy Chao aynı zamanda bu onura sahip ilk modern mücevher sanatçısı oldu.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU