Featured, Kültür, Sanat & Sergiler, Seyahat, Tarih

Çin Bahar Festivali

ÇİN
BAHAR
FESTİVALİ

Yeni yıl kutlaması olarak da bilinen Bahar Festivali, 4000 yılı aşkın bir tarihe sahip. Çin’deki en büyük ve en önemli etkinlik olan bu festival süresince bütün ülke kırmızıya bürünüyor. Geleneksel kutlamalarda ailelerin bir araya gelmesi ilk sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra insanların birbirine kırmızı zarflar hediye etmesi ve patırdayan kestane fişekleri de sokakları dolduruyor.

 

Çin Bahar Festivali, ailelerin bir araya gelme zamanı. Nerede olurlarsa olsunlar insanlar, evlerine dönerek festivali aileleriyle birlikte kutlamaya özen gösteriyorlar. Yeni yıl arifesinde yenen yemeğe “yeniden buluşma yemeği” deniyor ve yılın en önemli öğünü olduğuna inanılıyor. Birkaç nesilden oluşan büyük aileler, yuvarlak bir masanın etrafında oturarak yiyeceklerin ve birlikte vakit geçirmenin tadına varıyorlar.

Çincede yeni yıla Guo Nian (过年) deniliyor. Bu terimin iki anlamı var; birincisi “yeni yılı kutlamak”, ikincisi “Nian’ı alt etmek”. Eskiden “Nian” (年) adında uzun bir başı ve sivri boynuzları olan bir canavar yaşarmış. Denizin derinliklerinde bütün yılını geçirirken sadece yeni yıl arifesinde yakın köylerdeki insanları ve hayvanları yemek için ortaya çıkarmış. İnsanlar her yıl bu günün korkusuyla yaşarken bir yıl beyaz saçlı ve al yanaklı yaşlı bir adam köye gelmiş. Yaşlı adam, diğer köylüler gibi dağa kaçıp saklanmayı reddetmiş. Kıpkırmızı kıyafetler giyinmiş, evlerin içinde mumlar yakıp bütün kapılara kırmızı kağıtlar yapıştırmış ve gürültülü bir ses çıkarabilmek için köyde bambu yakmış. Köylüler ertesi gün geri döndüklerinde, köyün yerle bir olmadığını görüp hayrete düşmüşler. O gün bugündür her yeni yıl arifesinde insanlar, yaşlı adamdan öğrendiklerini uygulamışlar ve canavar Nian da bir daha görünmemiş. Günümüze kadar ulaşan bu gelenek, yeni yılın gelişini kutlamak için uygulanan ve bambu yakmak yerine kestane fişekleri patlattıkları en önemli etkinlik haline gelmiş.

Çin Bahar Festivali’nin nasıl başladığını anlatan sayısız efsane ve hikaye var. Ancak geçmiş yılda yapılan işleri kutlamak; doyasıya dinlenerek aileyle birlikte vakit geçirmek; talihli ve bereketli yeni bir yıl dilemek, bu festivalin başlıca sebepleri arasında sayılıyor. Çinliler, yıla güzel başlamanın bütün yıl şans getireceğine inanıyorlar. Eskiden genellikle çiftçilik yapan Çinliler, yeni yılın başında yaptıkları kutlamalarla tarlalarına ektikleri ekinlerden iyi bir hasat elde etmeyi dilerlerdi. Bugünse bu dilek, yeni iş yılının başlangıcını kutlayıp bol başarı ve kar elde etmeyi dilemek olarak değişmiş.

12 hayvanlı Çin astrolojisine göre 2016, Ateş Maymun yılı. Eğer 1944, 1956, 1968, 1980, 1992 veya 2004’de doğduysanız, burcunuz Maymun. 2016’dan sonra bir sonraki Ateş Maymun yılı, 2028’e denk gelecek. Çin astrolojisinde her yıl, bir Çinli Zodyak hayvanına ve Altın, Su, Ağaç, Ateş ve Toprak’tan oluşan beş elementten birine bağlı oluyor. Doğduğunuz yılın burç hayvanı ve elementinin, kişiliğinizi ve kaderinizi etkilediğine inanılıyor. Maymun yılında doğanların, zeki ve muzip olduğu söylenir. Ancak Maymun yılının bu burçta olanlar için çok talihsiz geçeceği söyleniyor. İşin aslı, doğduğunuz hayvan yılının her zaman en talihsiz yıl olarak geçeceğine inanılmasından geliyor. Bu da her 12 yılda bir tekrar gelecek kötü bir yıl demek oluyor.

Bu nedenle festivalde özellikle de yeni yıl arifesi yemeğinde, isimlerinden veya görünüşlerinden dolayı sembolik nedenlerle belli başlı yiyecekler yeniyor. Örneğin, Çincede “balık”, ses olarak “bolluk” kelimesine benziyor. Bu nedenle yeni yılda balık yemenin bol para ve şans getireceğine inanılır. Diğer yeni yıl yiyecekleri arasında mantı, çin böreği, pirinç keki ve tatlı pirinç topları bulunuyor.

Ay takvimine göre hesaplanan Yeni Yıl ve Bahar Festivali, miladi takvimde her sene başka bir tarihe denk gelse de genellikle Mart’ın başında kutlanıyor. Bu tarihlerde Çin’i ziyaret ederseniz sokakları kaplayan kestane fişekleri, kırmızı fenerler ve rengarenk canavar Nian’ı alt eden gösterilere tanık olacaksınız.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU