Featured, Motor

Chevrolet Corvette Stingray

CHEVROLET CORVETTE
STINGRAY
Chevrolet, yepyeni Corvette Stingray modeliyle modern performansı yeniden tanımlıyor. Sadece mükemmel bir teknoloji, tasarım ve performans dengesine sahip bir Corvette, ikonik Stingray tasarımını taşıyabilirdi.
Corvette Stingray; SAE sertifikalı 455 beygir gücü, 624Nm tork ve mevcut performanstaki egzoz sistemi ile şu ana kadarki en güçlü standart Corvette modeli olma özelliğine sahip. Aynı zamanda, Z51 donanımlı modellerinin 3,8 saniyede 0-60’dan hızlanabilmesi, 119mph’de 12 saniye içinde çeyrek mil yol kat edebilmesi, viraj tutuşunda 1.03g’ye erişebilmesi ve 32 metrede 60mph’den durabilmesiyle de en kabiliyetli standart Corvette’dir.

Yeni Corvette Stingray; performans becerisini, piyasadaki bütün spor arabalara kıyasla en iyi verimliliği vererek sağlamlaştırıyor. Çevre Koruma Ajansı’nın tahminlerine göre şehir içi sürüşte 100 kilometrede 16 litre, otoyolda ise 100 kilometrede 9 litre yakıt harcıyor. 455 beygir gücüne sahip hiçbir otomobil, otoyolda 100 kilometrede 9 litre yakıttan daha iyi bir rakam veremiyor.

Yepyeni Corvette Stingray, bir önceki nesil Corvette modeliyle sadece iki ortak noktaya sahip. Otomobil; yeni bir iskelet tasarımı ve şase, yeni bir güç aktarım mekanizması ve destekleyici teknolojiler, tamamen yeni dış ve iç tasarım sunuyor.

The Stingray Coupe ve Convertible modelleri, birbiriyle aynı şase ayarı ve performans teknolojilerini paylaşıyor. Convertible model için yapılan tek yapısal değişiklik, katlanan tavanın bulunduğu yer ve emniyet kemeri kilitlerinin konumu olduğundan iki modelin yüksüz araç ağırlığı da neredeyse aynı.

İç mekan tasarım direktörü Helen Emsley’e göre yeni Corvette Stingray’ın iç mekanı; kaliteli malzeme ve işçiliği, gelişmiş teknolojilerle birleştirerek otomobile daha bağlı ve ilgi çekici bir sürüş deneyimine imkan sunuyor. 360 mm boyutu ile önceki modellere kıyasla daha küçük olan direksiyon, yönlendirmede daha doğrudan ve ani bir his veriyor. Sürücüye gösterilen dikkat, pürüzsüz ve tutarlı bir his sağlaması için özel olarak tasarlanan direksiyondaki düzgün ve titiz dikişler de dahil olmak üzere en küçük detaya kadar kendisini belli ediyor.

Düzgün ve zarif dikişler, Napa deri koltuklarda da göze çarpıyor. Son derece konforlu GT koltukları ve yolda daha fazla destek veren, kenarları daha yoğun yastıklı Rekabet Sporu koltukları olmak üzere iki adet oturma seçeneği sunuluyor. Her iki koltuk tipi için tasarlanan iskelet, daha güçlü olması ve diğer çelik iskeletlere göre daha hafif olması için magnezyumdan yapıldı. Magnezyum iskeletler, daha sert olduklarından performans sürüşleri sırasında destek hissini arttırıyor.

Yeni Corvette Stingray’ın hem Coupe hem de Convertible versiyonları; hafif malzemelerden, gelişmiş imalat tekniklerinden ve Corvette Yarış Programı’ndan aktarılan teknolojiden faydalanarak ideal bir 50/50 ağırlık dengesi kuruyor ve dünya çapında güç-ağırlık oranları sağlıyor. Yeni Corvette Stingray’ın şasesi ve süspansiyonu daha hafif ama daha sert yapıdan faydalanılarak tasarlandı. Azaltılan yapısal esneme, mühendislere süspansiyon ve direksiyon ayarlarını daha doğru yapabilmelerini sağlıyor. Sonuç olarak da bu, daha çevik ve duyarlı bir sürüş deneyimi getiriyor. Fren boyutundan damper oranlarına ve direksiyon sistemine kadar hem Coupe hem de Convertible modellerin bileşenleri ve kalibrasyonları birbirleriyle tamamen aynı.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU