Seyahat

Chefchaouen

CHEFCHAOUEN
Mavinin 50 Tonu

Rif dağlarının engebeleri arasında yer alan Fas’ın Chefchaouen şehri, ilk bakışta adeta gerçeküstü bir hava taşımakta. Eşsiz bir kültürel yapıya sahip şehir, nadir antikaları ve ünlü mavi binalarıyla gurmeleri, kaşifleri ve tarihçileri kendine çekiyor.

Moulay Ali Bin Musa, şehri 1471 yılında İspanya’dan sürülenler için bir Fas kalesi olarak kurdu. Yıllar geçtikçe gelişen şehir, din değiştiren Yahudileri ve Hristiyanları da kabul ederek Müslüman Berberi kabileler, Yahudiler ve İspanya’dan sürülen Faslılardan oluşan zengin bir kültürel yapıya sahip oldu.

Bu mavi şehirde görülmesi gereken önemli yerler arasında Eski Medine de bulunmakta. Fas ve Endülüs esintileri görülen parlak mavi binalar, kırmızı çatılar ve dar sokakların yanında renkli ve şirin pazarı adeta farklı bir dünyaya adım atmışsınız hissi veriyor. Pirinç çaydanlıklar ve tabaklar, gölgelerde ışıldarken elde dokunmuş örtüler ve şallar, duvarları ve masaları kaplamakta. Canlı desenlere sahip çantalar ve Fas terlikleri, üst üste yığılmış bir şekilde çuvallarından pazar sokaklarına taşmakta.

Bu etkileyici şehirde yapılacak tek şey alışveriş değil elbette. Duyularınızı özellikle de tat alma duyunuzu Chefchaouen’i sarmalamış yüzlerce baharat, aromatik bitki, tat ve kokuya teslim edin. Güne başlamanın en iyi yolu, sabah uyanınca fırına yönelip geleneksel odun fırınında pişirilmiş, kendine özel tat ve kıtır kıtır dokuya sahip yerel ekmekleri tatmaktan geçiyor.

Öğle yemeği içinse şehrin özel yemeği olan Tagine’yi deneyin. Bu tipik Fas yemeği balık, sebze, baharat, fındık ve yağ ile yapılmakta ve yumuşak bir kuskusun üzerinde servis edilmekte. Öğle ve akşam yemeklerinde sıkça yenilen Tagine, pek çok farklı tarife sahip ama genellikle et, çeşitli sebze ve baharatlar barındırmakta. Yemek ayrıca 30 civarı keskin baharattan oluşan Ras el Hanout ile beraber sunulmakta. Bu baharatlardan birkaçını da paprika, turmerik, kakule, acı kırmızı biber, kimyon ve tarçın olarak sıralayabiliriz.

Macera sevenler için de Chefchaouen oldukça zengin. Vadiler, koyaklar ve nefes kesici zirveler; şehrin civarındaki kurak arazinin dağlardan dökülen derelerle buluştuğu bölgede bolca mevcut. Bir ya da birkaç günlük gezilerle keşfedilebilecek bu bölgeleri ziyaret etmek için en uygun dönem ise Nisan ile Haziran ayları arasında.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU