Röportaj

Cenk Ünverdi

CENK ÜNVERDİ


Her geçen gün artan gücü ve yenilikçi yüzü ile dünyanın en iyi otelleri arasında gösterilen, aldığı yüzlerce uluslararası ödül ile sektöre yeni bir ivme kazandıran Rixos Hotels’in bu başarısında The Palm Dubai’nin rolü büyük. En son turizm Oscarları olarak gösterilen ve bu yıl 23.’sü düzenlenen “World Travel Awards 2016” yarışmasında Rixos The Palm “Leading Life Style Resort” ve “Hospitality Excellence Awards” yarışmasında da Middle East “Hotel of the Year (5 Star)” ve “General Manager of the Year” ödüllerine layık görüldü.
Bütün bu başarıların ardındaki isim Sayın Cenk Ünverdi, bize biraz kendinizden ve kariyerinizden bahseder misiniz?
Mesleğimin konaklama endüstrisinde olmasına genç yaşlarımda karar verip hayalimdeki firma olan Rixos Hotels de kariyerime başladığım için çok şanslıydım.
İlk olarak finans, ön ofis ve yeme içme birimlerinde başladım ve ardından gelen ayrıcalıklı eğitim programım boyunca her birime yolum düştü diyebilirim. Ayrıca Rixos President Astana’nın lüks restoran ve barlarındaki operasyonel sorumluluklarım da endüstriye girişimde oldukça fayda sağladı. Yönetim Stajyerliği programındaki kapsamlı eğitimimden sonra otel operasyonlarına girdim ve otellerin günlük işleyişlerinin farklı yönlerini öğrendim. Aynı zamanda kardeş firmamız olan Khan Shatyr Alışveriş Merkezi ve Rezidansları’nın açılışında da farklı görevlerde yer aldım.
Dört yıl sonra Dubai’ye transfer olup Rixos The Palm Otel ve Residansları’nın 2012’deki açılış öncesi yönetimini üstlendim. O dönemdeki önceliğim rezidansların kurulumu idi. Açılıştan sonra resort operasyonlarına geçtim ve sonrasında da genel müdür yardımcısı olarak şirketin günlük işleyişinden sorumlu oldum.
Geçtimiz sene otel müdürü olarak resort baş sorumlusu görevini devraldım ve o zamandan beri oldukça popüler olan ünlü ultra her şey dahil konseptine sorunsuz bir geçiş sağlayabilmek adına işin ticari, finansal ve işleyiş boyutlarının başındayım. Bu heyecan verici gelişme ile başarımın büyük kısmında söz sahibi olan ekibimle beraber resortu bir sonraki seviyeye çıkarmak için sabırsızlanıyorum. Bu kısa sürede dahi inanılmaz bir ziyaretçi memnuniyeti puanları almayı başardık ve World Travel Awards tarafından World’s Leading Lifestyle Resort (Dünyanın Lider Oteli) ve Hospitality Excellence tarafından da Dubai’nin En İyi Otel ve Otel Yöneticisi ödüllerini aldık.

Astana tecrübenizden sonra -50’lerden +50’lere geçiş nasıl bir duyguydu? İki farklı bölge tecrübenizle Rixos Astana ve Rixos The Palm Dubai kıyaslandığında yönetimsel farklar neler oldu?
Kazakistan ve Dubai birbirinden apayrı ortamlar ve her iki yerde de bulunmaktan oldukça keyif aldım. Hava durumuna gelecek olursak yıl boyu güneşi eksik olmayan Dubai’yle kapışmak oldukça zor. Aynı zamanda Kazakistan’daki kışlar oldukça masalsı bir hal alabiliyor. Eksi 50 dereceden artı 50 dereceye büyük bir fark mevcut ama her iki lokasyon da yılın her zamanı ziyaret edilip deneyimlemeye değer.
İşin yönetim kısmındaki farklara gelecek olursak konaklama piyasaları birbirinden ayrı özelliklere sahip. Rixos President Astana, lokasyonunda tartışmasız piyasa lideri konumunda ve müşterileri genelde BDT bölgesinden gelmekte. Bu da işimizi kolaylaştırmakta ve stilimiz ile hizmetimizi konuklarımızın tecrübelerine dayanarak ayarlama şansı vermekte. Böylelikle en iyi yöntemi belirleyip bunu mükemmelleştirmenin yanında daha geniş bir pazardan gelen müşterilerimizin de harika vakit geçirmesini sağlayabilmiştik.
Rixos The Palm ise Dubai’deki en iyi otellerden biri olmasına rağmen oldukça rekabetçi bir markette yer alıp pek çeşitli bir müşteri profiline sahip. Bu da sürekli evrilip gelişime açık olmamız gerektiği anlamına geliyor. Servis ve tecrübe ile BDT, Körfez Ülkeleri, Avrupa, Türkiye ve başka ülkelerden gelen misafirlerimizin çeşitli zevk ve tercihleri arasındaki dengeyi tutturmamız gerekmekte. Buna örnek olarak geçen seneki çok-konseptli resorta dönüşümümüz verilebilir. Bu sayede Dubai’de ilk kez ultra her şey dahil seçeneğinin yanı sıra konaklama ve kahvaltı sunan yarım pansiyon paket yer aldı.
Karşılaştırma yaparken dikkate alınması gereken bir diğer nokta da Rixos the Palm Dubai’nin ikonik Jumeirah Palmiyesi’nde yer alan bir sahil resortu iken Rixos President Astana’nın şehrin merkezinde yer alan bir otel olması. Sahil resortunda eğlence, açık hava aktiviteleri ve yemek deneyimlerine odaklanılırken şehir otelinde konaklama yapan misafirlerin yanı sıra bölgedeki kalıcı ve ticari pazardan da pay alınmakta. Bu da yönetim konusundaki yaklaşımımızı temelden etkiliyor.
Yine de her iki otel, sektörde lider olan Rixos Hotels bünyesinde yer alarak ziyaretçilerine en iyisini vadediyor. Sloganda dediği gibi daha azını beklemeyin.

Dubai, 4 mevsim boyunca dünyanın 4 bir yanından gelen misafirleri ağırlayan yoğun bir bölge. Rixos The Palm Dubai’nin çevredeki önemi ve etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Öncelikle farklı olmayı seviyoruz. Ne de olsa biz bu sektörde lideriz, takipçi değil. Geleneksel yaklaşımda oteller, hizmet ve paketlerini oluşturup bunları müşterilerin deneyimlemesini ister; lakin biz yaptığımız her şeyin ziyaretçilerimizin isteklerine özel hazırlanmış olmasını arzu ediyoruz.
Bölgedeki etkimize ve bizi nelerin farklı kıldığına gelecek olursak bunları; servis standartlarımızın benzersizliği, Palmiye’nin ucundaki lokasyonumuzun bize adanın en güzel sahilini sunması, odalarımızın ve süitlerimizin eşsiz şehir manzarası, deniz yemeği restoranının yanında İtalyan ve Türk mutfağı odaklı Gün Boyu Yemek Restoranı, gece hayatı için sahil kulüpleri diye özetleyebiliriz.
Geçtiğimiz sene ‘herşey dahil’ konaklama paketlerimizi Dubai’de hayata geçirerek bir risk aldık. Burada, herhangi bir referans noktamız yahut karşılaştırabileceğimiz bir izafi standardımız olmamasına rağmen bu konsepti gerçekleştiren ilk tesis olduk. Ziyaretçilerimiz bunu arzu ediyordu ve bizim işimiz de temelde bu istekleri karşılamak. Nihayetinde bu projemizin büyük başarı getirmesinden oldukça memnunuz. Bölgesel pazardaki önemimiz de buradan geliyor, hesaplanmış riskleri göze alıp yeni şeyleri denemekten korkmuyoruz.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU