Editörün Seçimi, Featured, Oteller, Seyahat

Borovoe

BOROVOE
Masal Diyarını
Andıran Bir Manzarada
Sınırsız Bir Konfor

15 YIL ÖNCE İNŞA EDİLEN MİLLİ DOĞA PARKI BURABAY, SAĞLIK KAYNAĞI HARİKA DOĞASI SEBEBİYLE ÇOK UZUN YILLARDIR MEŞHUR. BÖLGENİN MESİRE YERİ OLARAK KULLANILMASININ TARİHİ, ARŞİVLERE GÖRE 150 YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR. KAYITLAR, 19. YÜZYILIN SONLARINDAN BERİ İNSANLARIN BURAYA DİNLENMEYE VE RAHATLAMAYA GELDİKLERİNİ GÖSTERİYOR. KIMIZ TERAPİSİNDE UZMANLAŞAN İLK SAĞLIK RESORTU İSE 1910 YILINDA YAPILMIŞ.

Sayısız temiz gölü, çam ağacı ormanları, resimsi dağları ve iyileştirici dağ havasıyla bugün Burabay; Kazakistan’ın en popüler tatil yerlerinden biri. Yaz aylarında sessiz çam ağacı koruluklarında, akşamları yıldızlarla bezeli gökyüzü altında, dalgaların hafif fısıltısının eşlik ettiği göl kenarında yürüyüşler ile sayısız su ve kara aktiviteleri; turistleri çeken özelliklerinden sadece birkaçını oluşturuyor. Pek çok ziyaretçi ise Burabay’ı kış mevsiminde daha çok seviyor. Buzla kaplanan göller ve donmuş kıyılarının yanında ağaçların köklerinden yerlerdeki çimlere, yere dökülen yapraklardan çam ağacının kendine has iğneli yaprakları ve kozalaklarına; beyaz bir danteli andıran bir manzara sunuyor. Bu dönemde sık ormanlar, bembeyaz bir harikalar diyarına dönüşüyor.

Auliekol (Borovoe) Gölü; granit adası, Kazak dilinde “Gizemli Taş” anlamına gelen Zhumbaktaş ile meşhur. Taşın bu ismi alma sebebi ise şeklinden kaynaklanıyor. Baktığınız açıya göre bazen genç bir kıza, bazen yaşlı bir adama, genç bir erkeğe veya bir sfenkse benzeyebiliyor. Sayısız efsaneye sahip olan Zhumbaktaş’ı bir gün ziyaret etmeye karar verirseniz mutlaka çevresini de gezmelisiniz. Eğer kışın gittiyseniz donmuş gölün üzerindeki mavimsi buzda yürüyerek taşa ulaşabilirsiniz.

Bu bölgede Okzhetpes, Berkut, Burabay gibi tırmanış severlerin ilgisini çekebilecek pek çok kayalık zirve bulunuyor. Ancak kış zamanı en çok ilgi çeken yerler, çeşitli kış sporlarının yapıldığı yerler. Hem otelin bulunduğu vadilerde hem de tepelerde dünyaca ünlü pek çok kayış rampası bulacaksınız. Kayağın yanında snowboard, kızak, karmobiller ve ATV’ler burada kiralanarak harika bir kış deneyimi yaşanabilir.

2015-2016 kış mevsiminde, Shchuchinsk’de Cumhuriyet Spor Merkezi’nin açılması planlanıyor. Bu komplekste kayakla atlayış alanları, kayak ve biatlon yarışları, yüzme havuzlu spor tesisleri, hakemlere özel bir salon, sağlık ve rehabilitasyon merkezi, yapay kar üretimi, yiyecek-içecek hizmeti ve son olarak konaklama tesisleri gibi sayısız hizmetler verilecek. Bu kayak resortunun kuruluşu ve tasarımı, kros kayağı olimpiyat şampiyonu ve aynı zamanda bu şehirde doğmuş olan Vladimir Smirnov tarafından kişisel olarak geliştirildi.

Shchuchye Gölü’nün kuzey tarafında bulunan ve Kazakistan’ın “Laponya”sı adı verilen bölgede bir Noel Baba köyü bulunuyor ve burası kış mevsiminde yapılabilecek birbirinden eğlenceli aktiviteler sunuyor. Bu aktivitelerin en popülerlerinden biri, Sibirya kurtları veya ren geyikleri tarafından çekilen kızaklara binmek.

Bu büyüleyici yerin hemen yakınında, Borovoe’nin en derin gölü olan Shchuchye Gölü’nün kıyısında, dünyaca ünlü otel zincirine ait beş yıldızlı bir otel yükseliyor: Rixos Borovoe Hotel. Otelin içinde, Kazakistan’ın tüm yıl açık ilk wakeboarding parkı “Cable Park BURABAY” bulunuyor. Wakeboarding; su kayağı, snowboarding, kaykay ve sörfün bir araya geldiği; popülerliği her gün artan bir spor.

Rixos Borovoe’nin konsepti, yeşillik ve harika manzaranın içinde lüks bir yer sunmak. Burası, en mükemmeliyetçi konuklar da dahil olmak üzere bütün tatilcilerin beklentilerini aşmak üzere tasarlanmış. Rixos Borovoe Otel, markanın lüks imajına her açıdan uygun olarak doğanın ortasında dinlendirici bir konaklamayı, yüksek kalite hizmetin bütün ayrıcalıklarıyla birleştiriyor. Bütün sofistike ve seçkin zevkleri sunuyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU