Featured, Motor

Bentley Continental

BENTLEY CONTINENTAL
BİR İKONUN HİKAYESİ
BENTLEY CONTINENTAL GT, GELMİŞ GEÇMİŞ EN İKONİK ARAÇLARDAN BİRİ. CONTİNENTAL İSMİ, BENTLEY KAYITLARINA İLK DEFA 1952 YILINDA R-TYPE CONTINENTAL İLE GİRER. GÖZ KAMAŞTIRICI R-TYPE CONTINENTAL, DÜNYANIN İLK “GRAND TOURER” OLARAK KABUL EDİLİR.

1952 yılında, 180 km hıza ulaşabilen araçlar yaygın değildi. Dört yolcu ve dolu bir bagaj ile 160 km hıza ulaşabilen bir araç ise sadece hayaldi; ta ki Bentley, R-Type Continental’ı üretene kadar. 193 kilometreye çıkabilen araç, o dönemde dört yolcu kapasiteli araçlar arasında en hızlısıydı. R-Type Continental’den yalnızca 208 adet üretildi fakat araç yıllar boyunca Bentley’in uzun mesafe araç tasarımları için bir şablon oldu.

Savaş öncesi modellerden iki tanesi, Bentley’in geleceğine ışık tutuyordu. ‘Embiricos’ Bentley ve Corniche modelleri; Avrupa yollarında hızla seyretme kapasitesine sahip, aerodinamik gövdeli araçlardı. Bu araçları dikkate alarak savaş sonrası için yepyeni bir Bentley tasarlamak isteyen kişi ise firmanın baş proje mühendisi Ivan Evernden oldu. Evernden, Crewe’nin yeni tasarım departmanının şefi olan John Blatchley’den yardım istedi ve Blatchley alçak, uzun ve kıvrak bir gövde tasarladı.

R-Type’nin gövdesinden yola çıkan Blatchley ve Evernden, Bentley geleneğine uygun bir araç tasarlamak için işe koyuldular. Ortaya aerodinamik ve hafif yapıda, Avrupa kıtasının bir ucundan diğer ucuna uzun saatler yüksek hızda ilerleme kapasitesine sahip bir araç çıktı. Estetik, seçkin ve hızlı olan bu araç dönemin simgesi haline geldi. 208 aracın çoğu, bugün hala Bentley ismi ile birlikte anılan Mulliner tarafından özel olarak üretildi.

Tasarımcının imzası niteliğindeki üç hamle, Continental’in şeklini belirliyor: Çarpıcı ana hatlar, kaslı görünüme sahip arka kasa ve hıza hız katan alçak tavan tasarımı. Bu üç şık detay, 60 senedir Continental tasarımlarının DNA’sının temelini teşkil etmeye devam ediyor.

Bugün Continental serisi, grand-tourer boşluğunu tüm zerafeti ile dolduruyor; tıpkı atası R-Type gibi. W12 motorun sağladığı eşsiz güç, 330 km hız kapasitesi ve konfordan ödün vermeden kıtaları aşma yeteneği ile Continental GT Speed, mirasına sahip çıkıyor ve R-Type’nin anısını yaşatmaya devam ediyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU