RB, Seyahat

Bavyera

HAYALLER DİYARI
BAVYERA

Tarihi 6. Yüzyıla dayanan Avrupa’nın kalbi Bavyera’nın nefes kesici manzaraları görenleri büyüsü altına alıyor. Doğal güzelliklerin şatolar, kiliseler ve şirin köylerle buluştuğu bu bölge; masalsı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Wagenbrüchsee
Gerold’tan 10 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşılan bu nokta, kelimenin tam anlamıyla bir doğa harikası. Wagenbrichsee gölünün romantik güzelliği ve heybetli dağlarla birleşince oluşan etkileyici manzara, görenleri hayran bırakıyor. Yazın bölge halkının yüzdüğü bu gölde kışın buz pateni yapmak mümkün.

Wamberg
Wamberg, deniz seviyesinden 1000 metre yüksekte ve Almanya’nın kendi kilisesine sahip en yüksek köyü olma özelliğini taşımakta. Sadece 27 kişinin yaşadığı bu masalsı köye giden pastoral yol, büyüleyici güzellikte. 1721 yılında yapılmış olan tarihi kilisesi ise görmeye değer.

Aziz Coloman Kilisesi
Karlar içinde tek başına duran bu zarif kilise, Füssen yakınlarındaki Aziz Coloman Kilisesi. Adını, kutsal topraklara giderken tuhaf görünümü nedeniyle casus sanılarak öldürülen İrlandalı bir hacıdan almış. Sabah saatlerinde, sisler içinde tek başına gördüğüm Aziz Coloman kilisesi, dönüşte beni arkasında uzanan Bayern Alpleri ve Neuschwanstein Şatosu ile karşıladığında adeta masal kitaplarından çıkmış bir resmi andırıyordu.

Hohenschwangau Kalesi
Romantik Kral Ludwig’in çocukluğunun geçtiği Hohenschwangau Kalesi, tarihi 12. yüzyıla dayanan Alpsee Gölü yakınlarında bir tepeye inşa edilmiş. Ludwig’in kişisel eşyaları ve aile portrelerinin muhafaza edildiği kale, tarihi bir müze niteliği taşımakta. Kalenin duvarları, Kuğulu Şövalye (Lohengrin) Operası da dahil olmak üzere ortaçağ efsaneleri ve şiirlerine ait sahnelerle süslenmiş.

Neuschwanstein Şatosu
Seyahat severler tarafından “Romantik Yol”un yıldızı olarak adlandırılan Neuschwanstein Şatosu, Kral Ludwig tarafından yazlık şato olarak yaptırılmış. Masalsı görünümü sayesinde Disneyland başta olmak üzere pek çok hayali üretim ve çizgi filme ilham kaynağı olmuş. Konumu ve mimarisi kadar iç dekorasyonu ve modern sayılacak teknolojik özelliklere sahip olması da ününün hakkını fazlasıyla vermekte.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU