Featured, Spor, Tarih

Okçuluk

OKÇULUK
EN ESKİ SİLAHLARDAN VE HALA UYGULANAN EN ESKİ SPORLARDAN BİRİ OLAN OKÇULUK, MEDENİYETLERİN GELİŞİMİYLE YAKINDAN BAĞLANTILI. OK VE YAY, DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA TARİH ÖNCESİ İNSANLIK TARAFINDAN GELİŞTİRİLDİ; OK VE YAYIN GELİŞTİRİLDİĞİ TEK KITA İSE AVUSTRALYA.

İlk medeniyetlerden bu yana ok ve yay savaşlarda kullanılagelmiştir; Mısır, Hitit, Pers, Yunan ve Roma ordularının hepsinin bu silahı kullandığı biliniyor. MÖ 1200’de Hititliler ve Asurlular, oklarını cenk arabalarından atarak savaşlarda karşı konulamaz rakipler haline geldiler. Okçuluk, savaş meydanlarının yanı sıra aynı zamanda asillerin de sporuydu. 18. Hanedanlık döneminde Mısırlı firavunların gözde sporlarından biriydi. Kayıtlara geçen ilk okçuluk turnuvası ise asırlar sonra asillerin de katıldığı Çin’de Chou hanedanlığı döneminde yapıldı. İngiliz yazarlar, çok uzun zaman sonra ok ve yayın Crécy, Agincourt ve Poitiers savaşlarında ülkelerinin zaferine olan meşhur katkılarını yazacaklardı.
Japonya’da ise savaş sanatlarının geleneksel okçuluğu modernize edilerek “Kyudo” adını aldı. Yumi adı verilen Japon yayı, iki metreyi aşan ölçüsüyle okçunun boyunu geçecek kadar uzundur. Kyudo öğretisi ya estetiği vurgular ya da verimliliği. Düşünce okulları, Kyudo tarzını hareket halindeyken yapılan bir meditasyon yöntemi olarak öğretirler. Nippon Kyudo Federasyonu’na göre Kyudo’nun ana hedefi, “dürüstlük, iyilik ve güzellik” anlamına gelen Shin-zen-bi’ye ulaşmaktır. Bir okçu, okunu doğru bir şekilde attığında “dürüstlüğe”, bunu bütün insanlara ve nesnelere karşı erdemli bir ruh ve tavır sergileyerek yaptığında “iyiliğe” ve her ikisini de yerine getirdiğinde ise doğal olarak “güzelliğe” ulaşacağına inanılır.

Kyudo’nun yanında geleneksel atlı okçuluğa ise yabusame adı verilir. Eğer bahar aylarında Japonya’da iseniz yılda iki kez tekrarlanan renkli ve heyecanlı yabusame seremonisini izleme şansını yakalayabilirsiniz. Tokyo’daki Toshogu ve Meiji tapınakları ile Kyoto’daki Shimogamo tapınağı, aristokratik kıyafet “sokutai” veya samuray kıyafeti “karishozoku” giyinmiş Japon okçuları hızla giden atın sırtında ok atarlarken görebileceğiniz yerlerden bazıları.

Bütün bu geleneksel aksesuarlar ve kıyafetler çok estetik görünse de modern okçuluk çok daha fazla lükse sahip. Tutmayı kolaylaştıran sabitleyiciler, eklemleri koruyan darbe emiciler ve oku atarken hedefi daha net görmenizi sağlayan minik dürbünler; bu lüks ögelerden bir kaçı. İster modern ister geleneksel olsun okçuluk; asil tarzına, dinlendirici atmosferine ve derin tarihine rağmen çok fazla önemsenmeyen bir spor haline geldi. Belki de Açlık Oyunları kitapları ve filmleri veya Arrow televizyon dizisi gibi son yıllarda artan okçuluk temalı eğlenceli eserler ile yüzyıllar öncesinin popülaritesini geri kazanır ve günlük spor haberlerinde daha geniş yer alır.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU