Featured, Haftanın iyileri, Moda

Antica Barbieria Colla

ANTICA
BARBIERIA
COLLA

GELENEKSEL İTALYAN

SICAK BİR HAVLU, ÖZEL BİR TIRAŞ KÖPÜĞÜ, YUMUŞACIK BİR DOĞAL FIRÇA, CİLDİ BESLEYEN BİR TIRAŞ BIÇAĞI VE DERİN BİR MASAJLA UYGULANAN YATIŞTIRICI LOSYONLAR…ANTICA BARBIERIA COLLA’NIN MÜŞTERİLERİNE SUNDUĞU TIRAŞ DENEYİMİ, UNUTULMAZ BİR BAKIM RİTÜELİ OLARAK HAFIZALARA KAZINIYOR.

Milan’ın en prestijli berber dükkanı olan Antica Barbieria Colla, 1904 yılından bu yana son derece sadık bir müşteri kitlesine hizmet veriyor. Moda merkezinin en işlek caddelerinden biri olan Via Gerolamo Morone’nin eski ve otantik havasını soluyan İtalyan berberi, geleneksel güzelliği ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Ferrera’da berberlik yapan Dino Colla, 1904 yılında Via Manzoni’de bir berber dükkanı açar. Colla, işi ve dükkanı ustaca yöneterek kısa zamanda büyük başarıya ulaşır. Amacı kesinlikle müşterilere hizmet vermekten ibaret değildir; o aynı zamanda elemanlarını en donanımlı şekilde yetiştirmeye büyük özen gösterir.

Colla’nın buradaki başarı serüveni, 1943 yılında Piazza della Scala ve etrafındaki her şeyi yıkan bir bombalama ile son bulur. Dokuz ay kapalı kalan dükkan, 1944 yılının Nisan ayında, günümüzde bulunduğu adreste tekrar açılır ve serüvenine kaldığı yerden devam eder. Colla’nın çalışanlarından sadece 17 yaşında işe başlayan Guido Mantovanini, berber dükkanının tekrar açılmasını bekler ve bu sadakatinin karşılığında, 1949 yılında Colla öldüğünde dükkan kendisine miras kalır. Franco Bompieri ise Antica Barbieria Colla’ya 1960 yılında gelir. 13 yıl beraber çalışan Bompieri ve Mantovanini, 1965 yılında ortaklığa adım atar. 1973 yılında amansız bir hastalığa yakalanan Mantovanini, 1975’te hayatını kaybeder ve ortağı Bompieri, Milan’daki bu prestijli dükkanın tek sahibi olur.

Bugün Antica Barbieria Colla’nın kapısından içeriye adım attığınızda bir anda 1944 yılına dönüyorsunuz. Dükkan, berber koltuklarından kullanılan malzemelere kadar pek çok detayı o yıllardan günümüze taşımayı başarmış. Bu yüzden Antica Barbieria Colla, unutulmaz bir deneyim olarak hafızalara kazınıyor ve bu berber dükkanı, cazibesini kaybetmeden nesillere uzanan bir hizmet sunuyor.

Dükkanda kullanılan ürünler ve teknikler, ustadan ustaya geçen birer gelenek niteliğinde. Burada saçlar, makas ve tarakla kesildikten sonra uçları yakılıyor; böylelikle geleneksel bir canlandırma metodu uygulanmış oluyor. Daha sonra saç derisini ölü hücrelerden arındırmak için derin bir masaj uygulanıyor.

Yakın zamana kadar berberin kozmetik ürünleri, yalnızca dükkana gelen müşteriler için kullanılıyordu. Fakat gelen yoğun talep üzerine Franco Bompieri’nin kızı Francesca, Antica Barbieria Colla adındaki cilt ve saç bakım serisini piyasaya sürerek müşterilere sundu. Ürünler ve kokular, yüz yıllık deneyimle şekillenen geleneksel formüllerle hazırlanıyor. Bitkisel saç kremi, yumurtalı ve romlu şampuan, kayısı kabuğu içeren tıraş sonrası bakım kremi ve tatlı badem yağıyla yapılan sabun gibi ürünler; dinlendirici ve hislere hitap eden bir deneyimi beraberinde getiriyor.

Antica Barbieria Colla’nın gayesi, geleneklerine sahip çıkarak kurucusunun sanatını ve yeteneğini devam ettirmek. İtalyan berber dükkanı, saç bakımı ve tıraş kültürünü değiştirmeden nesilden nesile aktarmanın gururunu taşıyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU