Gastro, Mimari

Alinea

ALINEA
Modernliğin tekrar keşfi

Alinea, kapılarını 5 Mayıs 2015 tarihinde halka açtı. Yıllar boyu biriken hayal gücü ve rüyalar, minimalist ve modern bir vizyonu mutfak ve yemek tecrübesinin merkezine yerleştirdi.
Grant Achatz’ın felsefesi ‘modernizmi kovalamak beyhude bir çabadır’ der, çünkü 2004 yılında modern olan bir şeyin 2020 yılında çok da güncel olacağını beklemek doğru olmaz. Bu sebeple Alinea’nın 10. yıldönümünde Achatz ve ortağı Nick Kokonas, mekanı yeniden tasarlamak için kolları sıvadılar.

2015 yılında tamamlanan yeni dizayn, uluslararası klasik ve modern mimari atıflardan oluşmakta. Zamanın üstünde ve sofistike duruşu hedefleyerek belli bir zaman ya da mekan algısı vermekten kaçınmakta.
Temelinde Alinea, endüstriyel modernizm görünüşünden sıyrılarak zaman üstü klasik bir hal almış. Şu anki iç mekan; kaymaktaşından duvarlara, tavana asılmış sanat eserlerine ve 1930’lardaki bir müzikalden fırlamışa benzeyen kıvrımlı bir merdivene sahip. Yarı saydam reçineden üretilmiş, bu sayede havada asılıymış gibi duran bir masa üstü örneğinde olduğu gibi mekanın genelinde klasisizm, modern dokunuşlarla dengelenmiş.

Alt katta “Galeri” olarak adlandırmış oval şekildeki oda, iPad ile senkronize ışık ve ses sistemleri ile bir performans alanı olarak tasarlanmış. Kolayca yerleri değiştirilebilen mobilyalar sayesinde oturma alanı açık bir kokteyl salonuna dönüşebilmekte. Kıvrılan merdivenin yarısında yer alan bir bölge ise müzisyen veya şairlerin performansları için ayrılmış. Renovasyon ayrıca ışıklandırma sistemini modernize edip beş bölümlü bir ses sistemi ile işin mekanik kısmını da yenilemiş durumda.

Alinea üç ayrı yemek deneyimi sunmakta. Bunlar “Mutfak Masası”, “Galeri” ve “Salon” olarak geçiyor. “Mutfak Masası”, şefler ve servis personeli haricinde tamamen özel. Böylece restorandaki en samimi, sarıcı ve çağdaş deneyimi sunmakta.
“Galeri” menüsü, çok duyumsal 16 ila 18 yemeğe sahip ve kaliteli yemek kültürünü deneysel anlarla buluşturmakta. “Salon” ise 10 ila 12 yemeklik tatma menüsü ile daha yanaşılabilir bir yemek deneyimi sunuyor ve bunu restoranın yenilikçi ve görsel olarak tatmin edici yaklaşımından taviz vermeden yapıyor.

Restoranda verdiği bir röportajda şef Achatz şunları söyledi: “İyi bir aşçı, çeşniler ile elde edilen ekşilik, baharat ya da acılık gibi tat katmanlarının inceliklerini anlayabilir. Biz bunu daha öteye götürmek istiyoruz. Ses ile nasıl çeşnilendirebiliriz? Ya da ışık ile? Yahut duygular ile? Bizim için bunlar deneyimi daha kompleks incelikli hale getirmekte.”

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU