Alinea

[SlideDeck2 id=8273 ress=”1″ iframe=”1″]

ALINEA
Modernliğin tekrar keşfi

Alinea, kapılarını 5 Mayıs 2015 tarihinde halka açtı. Yıllar boyu biriken hayal gücü ve rüyalar, minimalist ve modern bir vizyonu mutfak ve yemek tecrübesinin merkezine yerleştirdi.
Grant Achatz’ın felsefesi ‘modernizmi kovalamak beyhude bir çabadır’ der, çünkü 2004 yılında modern olan bir şeyin 2020 yılında çok da güncel olacağını beklemek doğru olmaz. Bu sebeple Alinea’nın 10. yıldönümünde Achatz ve ortağı Nick Kokonas, mekanı yeniden tasarlamak için kolları sıvadılar.

2015 yılında tamamlanan yeni dizayn, uluslararası klasik ve modern mimari atıflardan oluşmakta. Zamanın üstünde ve sofistike duruşu hedefleyerek belli bir zaman ya da mekan algısı vermekten kaçınmakta.
Temelinde Alinea, endüstriyel modernizm görünüşünden sıyrılarak zaman üstü klasik bir hal almış. Şu anki iç mekan; kaymaktaşından duvarlara, tavana asılmış sanat eserlerine ve 1930’lardaki bir müzikalden fırlamışa benzeyen kıvrımlı bir merdivene sahip. Yarı saydam reçineden üretilmiş, bu sayede havada asılıymış gibi duran bir masa üstü örneğinde olduğu gibi mekanın genelinde klasisizm, modern dokunuşlarla dengelenmiş.

Alt katta “Galeri” olarak adlandırmış oval şekildeki oda, iPad ile senkronize ışık ve ses sistemleri ile bir performans alanı olarak tasarlanmış. Kolayca yerleri değiştirilebilen mobilyalar sayesinde oturma alanı açık bir kokteyl salonuna dönüşebilmekte. Kıvrılan merdivenin yarısında yer alan bir bölge ise müzisyen veya şairlerin performansları için ayrılmış. Renovasyon ayrıca ışıklandırma sistemini modernize edip beş bölümlü bir ses sistemi ile işin mekanik kısmını da yenilemiş durumda.

Alinea üç ayrı yemek deneyimi sunmakta. Bunlar “Mutfak Masası”, “Galeri” ve “Salon” olarak geçiyor. “Mutfak Masası”, şefler ve servis personeli haricinde tamamen özel. Böylece restorandaki en samimi, sarıcı ve çağdaş deneyimi sunmakta.
“Galeri” menüsü, çok duyumsal 16 ila 18 yemeğe sahip ve kaliteli yemek kültürünü deneysel anlarla buluşturmakta. “Salon” ise 10 ila 12 yemeklik tatma menüsü ile daha yanaşılabilir bir yemek deneyimi sunuyor ve bunu restoranın yenilikçi ve görsel olarak tatmin edici yaklaşımından taviz vermeden yapıyor.

Restoranda verdiği bir röportajda şef Achatz şunları söyledi: “İyi bir aşçı, çeşniler ile elde edilen ekşilik, baharat ya da acılık gibi tat katmanlarının inceliklerini anlayabilir. Biz bunu daha öteye götürmek istiyoruz. Ses ile nasıl çeşnilendirebiliriz? Ya da ışık ile? Yahut duygular ile? Bizim için bunlar deneyimi daha kompleks incelikli hale getirmekte.”

Previous articleFrom Myra to Symena
Next articleRiva 110 Flybridge

Latest articles

Karl: a Legend Gone

Karl Lagerfeld, one of the most prolific and widely popular designers of the 20th and 21st centuries, has died in Paris. He was 85. Lagerfeld...

Chanel x Met Museum

Chanel x Met Museum An ancient Egyptian temple at New York's Metropolitan Museum of Art provided the setting for Chanel's latest catwalk show, when the...

Grace Kelly

Actress, princess, icon, enigma: Grace Kelly When 18-year-old Grace Kelly convinced her parents to let her move from Philadelphia to New York City to pursue...

Watering Can

By Tiffany & Co Having a green thumb has just taken on a whole new meaning: Behold the $35,000 watering can from Tiffany & Co....

Similar articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Subscribe to our newsletter

Instagram