Decor, Editörün Seçimi, Kültür, Mimari & Antika

A la turca house

Çukurcuma’da Bir Hazine
͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞͞ ͞͞ ͞ ͞
A LA TURCA HOUSE
Mobilyadan aksesuara, kilimden seramiğe pek çok antika parçanın bulunabileceği onlarca dükkan ile göz dolduran Çukurcuma, antikaseverler ve turistlerin uğrak yeri. Burayı bir antika merkezi haline getiren ise 1998 yılında, ilk görüşte aşık olduğu sokaktan 3 katlı bir ev alan, burayı restore ederek sokaktaki ilk antika dükkanını açan Erkal Aksoy. Kilim aşkı, antika tutkusu ve derin sanat altyapısı ile açılan A la Turca; kısa zamanda yabancı basında adından çokça söz ettiren, büyüleyici atmosferi ile dikkatleri üzerine çeken bir mekan olmayı başarmış.

A la Turca’yı gezmek adeta bir müzeye konuk olmak gibi. Osmanlı ve Anadolu’nun köklü güzellikleri; modern antika parçalar ve eşsiz mobilyalar ile bir araya gelince ortaya bir görsel şölen çıkıyor. Dekora özenle yerleştirilmiş nadide parçalar, dünyanın pek çok farklı yerinden getiriliyor. A la Turca’ya ayak basılan andan itibaren zamanda yolculuk başlıyor: Küreler, kitaplar, eski valizler, modern resimler, hat yazıları ve seramiklerle donatılmış bir Osmanlı konağında büyüleyici bir deneyime hazır olun.

Konağın alt katında Anadolu’nun çeşitli yerlerinden getirilmiş seramikler bulunuyor. Adana ve Tokat’ın yeşil seramikleri; Balıkesir’in sarı ve kahverengi seramikleri ile beraber burayı süslüyor. Bunların yanı sıra eşi benzeri olmayan pek çok seramik parça, Aksoy’un rafine zevkini gözler önüne seriyor.

Aksoy’un en büyük tutkusu ise antika kumaş ve kilimler. Özenle sarılarak devasa bir kütüphanenin raflarına yerleştirilen nadide kilimler, ziyaretçiyi kilimin gizemli dünyasına davet ediyor. Anadolu’nun her bir köşesinden yörenin kendine has kilimlerini toparlayan Aksoy, bunlardan ilham alıp gelenekleri canlandırmayı hedefliyor. Günümüzde bazı Türk halı ve kilimlerinin Çin’de üretiliyor olması, değer ve kalite kaybına sebep olurken A la Turca, bu değerlere sahip çıkma gayesiyle dünyanın dört bir yanından Anadolu’ya ait tekstilleri toplayarak bu ilmek ilmek işlenmiş çok özel el yapımı eserleri hayata döndürme yolunda çaba sarf ediyor.

Bu otantik ve sıra dışı mekanı gezerken tutkulu ve misafirperver bir koleksiyonerin evine konuk olmuş gibi hissedeceksiniz. Randevu alarak gittiğinizde, işini aşkla yapan Aksoy’la beraber Osmanlı ve Anadolu’nun derin tarihinde ve kültüründe bir yolculuğa çıkabilir; hat sanatından antika pazarına pek çok konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU