Featured, Mimari, Sanat & Sergiler

Essex İçin Bir Ev

ESSEX İÇİN BİR EV
Grayson Perry’nin Hayalindeki Ev
İngiltere’nin önde gelen çağdaş sanatçılarından biri olan Grayson Perry, genellikle goblenler dokuyup heykeller ve seramik çömlekler yaparken son üç yıldır biraz daha büyük bir proje üzerinde çalışıyordu. Aynı zamanda doğduğu yer olan İngiltere’nin Essex kantonuna hayallerindeki evi inşa etti.

Ev, Julie adında hayalî bir Essex kadınına adanmış. 1953 yılında Canvey adasında doğan Julie, Dave adında bir rafineri görevlisiyle evleniyor ve iki çocukları oluyor. Ancak bu evlilik, Dave’nin sadakatsizliği nedeniyle sona eriyor. Ardından Rob ile evlenen Julie, Colchester’da bir köri kuryesinin çarpmasıyla hayata gözlerini yumuyor ve Rob, Julie’nin hatırasına bu şatafatlı evi yaptırıyor. Bu, Grayson Perry’nin anlattığı Julie’nin hikâyesi. Perry, Essex’te yaşayan bu sıradan kadının evini yine onun sıradan hayatını güzel bir şekilde yaşatmak için sanat eserleriyle doldurdu.

Bina, yol kenarında ziyaret edilen tapınakları andıracak şekilde tasarlandı. Ağaçlar ve yeşil alanlar arasında küçük ve güzel bir obje gibi ortaya çıkan ev, Wrabness köyündeki diğer binaların malzemelerini veya görünümünü taklit etmeye çalışmaktansa benzersiz bir ilave olmayı tercih ediyor. Malzemeleri ve formları, bölgeyi ve alandaki uzaklık hissini yansıtıyor. Örneğin el yapımı fayanslar, ton olarak manzaraya uyum sağlarken binanın sivri çatı formları, tarım binaları ve çiftlik evlerini çağrıştırıyor.

Ziyaretçiler; eve güneyden girdiklerinde, giderek resmileşen farklı alanlardan geçip dekoratif ahşap panellerle ve Grayson Perry’nin zengin renklerle işlenmiş goblenleriyle çevrelenmiş yüksek tavanlı bir oturma odasına giriyorlar. Üst katta biri batıda, diğeri doğudaki geniş manzarayı gören iki yatak odası bulunuyor. Her bir yatak odasında kurgu karakter Julie’nin bir evliliğini temsil eden bir goblen bulunuyor.

Evdeki kademeler arttıkça alanlar birbirinin içine geçiyor. Örneğin ilk kattaki yatak odaları, oturma odasına bakan balkonlara sahipken banyo, koridordaki konukları görebilen sıra dışı bir konum sunuyor. Evin iç mekanı; Essex’in tarihi ve ruhunu yansıtan güzel goblenler, çömlekler, dekoratif ahşap kaplama ve mozaik yer döşemesi gibi Grayson Perry tarafından özel olarak ev için yapılan sayısız sanat eserine sahip.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU